Svjetski dan sjećanja na žrtve prometnih nesreća globalni je događaj (WDoR - World Day of Remembrance for Road Traffic Victims) koji se održava svake treće nedjelje u studenom u čast onih koji su izgubili živote ili su bili pogođeni prometnim nesrećama. Taj se dan diljem svijeta ove godine obilježio 19. studenoga.
|
Uvažavajući činjenicu da godišnje u prometu na cestama strada 1,35 milijuna osoba (Prema WHO: Globalno izvješće o stanju sigurnosti na cestama, 2018) trebamo osvijestiti taj problem, sjetiti se poginulih i ozlijeđenih i onih koji pate zbog gubitka najmilijih, podržati globalna nastojanja za smanjenjem stradavanja u prometu te svojim ponašanjem i djelovanjem u prometu pomoći u nastojanju da se broj žrtava smanji.
Stradavanje u prometu sada je vodeći ubojica ljudi u dobi od 5 do 29 godina. Teret nerazmjerno snose pješaci, biciklisti i motociklisti, posebice oni koji žive u zemljama u razvoju. |
Izvor: worlddayofremembrance.org/#about |
Više od polovice svih smrtnih slučajeva u prometu na cestama odnosi se na ranjive sudionike u prometu: pješake, bicikliste i motocikliste. Stradavanje u prometu na osmom je mjestu svih stradavanja u svijetu, jer svake 24 sekunde u svijetu pogine netko u prometu.
Upravo zbog ovih brojki Svjetski dan sjećanja na žrtve prometnih nesreća globalni je događaj koji zavrjeđuje visoku razinu pažnje, suosjećanja i prisjećanja na sve poginule i teško ozlijeđene na cestama diljem svijeta i priznanja patnje svim obiteljima, rodbini i zajednici.
Dan sjećanja na žrtve prometnih nesreća postao je važan alat u globalnim naporima vlada, institucija, nevladinih organizacija i svih čiji rad uključuje izravnu ili neizravnu prevenciju prometnih nesreća ili suočavanje s posljedicama prometnih nesreća. Sve aktivnosti, akcije i ciljevi koji se žele postići povodom Svjetskog dana sjećanja na žrtve prometnih nesreća ukazuju na globalni problem prevelikog broja stradalih u prometu na cestama, skreću pozornost na razmjere emocionalne i ekonomske štete uzrokovane prometnim nesrećama, pozivaju na (globalno i nacionalno) suočavanje s posljedicama prometnih nesreća, učinkovito traženje odgovora, zagovaraju hitnu i usklađenu akciju da se zaustavi pokolj na cestama, zagovaraju bolju podršku žrtvama i obiteljima stradalih te skreću pozornost na općenito trivijalan pravni odgovor za krivce koji su prouzročili smrti i ozljede na cestama.
|
Svjetski dan sjećanja na žrtve prometnih nesreća 2023. (prema: un.org/en/observances/road-traffic-victims-day) stavlja u središte pozornosti pravdu, kao i provedbu zakona o sigurnosti prometu, temeljitu istragu nakon nesreće kako bi se otkrilo počinitelja i kako bi se spriječilo ponavljanje, kazneni progon gdje je to prikladno te građansku odštetu jer sve to treba biti dio pravosudnog sustava. Ozbiljnu, poštenu i dosljednu, provedbu takvog sustava zaslužuju i priželjkuju žrtve prometnih nesreća koje su ozlijeđene ili čiji je član obitelji poginuo zbog nečijeg kršenja zakona ili nemara. To predstavlja i glavni čimbenik prevencije, a to znači da se iz njihovih tragedija treba izvući pouke, kako se nesreće ne bi ponovile. |
Simbol žrtava cestovnog prometa
Izvor:
worlddayofremembrance.org/#about
|
Prisjetimo se kako je sve počelo? (prema: worlddayofremembrance.org/#info)
U Ujedinjenom Kraljevstvu je 1993. i 1994. održano nekoliko misa u spomen na žrtve u cestovnom prometu, koje je koordinirala britanska dobrotvorna organizacija za žrtve u cestovnom prometu RoadPeace (National Charity for Road Crash Victims), osnovana 1992. i koja je pridruženi član Europske federacije žrtava u cestovnom prometu (European Federation of Road Traffic Victims, FEVR) od 1993.
Na inicijativu utemeljitelja RoadPeacea, a pod okriljem FEVR-a, sve druge organizacije žrtava cestovnog prometa složile su se da će odabrati jedan dan za sjećanje na žrtve prometnih nesreća u svojim zemljama. Za zajednički dan odabrana je treća nedjelja mjeseca studenoga, od 1995. nadalje.
Svake su se godine počeli održavati mnogi različiti događaji sjećanja i ceremonije. Dan je isprva nazvan „Europski dan sjećanja“, ali ubrzo i „Svjetski dan“ kada su se pridružile nevladine udruge iz Afrike, Južne Amerike i Azije (pridružene članice FEVR-a) te kada je Sveti otac Papa počeo spominjati žrtve prometnica u svom govoru (Angelusu) treće nedjelje u studenome.
Na novoosnovanom UN-ov forumu za suradnju u cestovnoj sigurnosti (United Nations Road Safety Collaboration, UNRSC) 2004. razmatralo se prihvaćanje Svjetskog dana sjećanja, a 26. listopada 2005. Svjetski dan sjećanja je jednoglasno usvojen na Općoj skupštini UN-a kao “primjereno priznanje žrtvama prometnih nesreća i njihovim obiteljima”. To je rezultiralo povećanim publicitetom, a time i sve većim brojem zemalja koje obilježavaju Svjetski dan sjećanja, budući da je svaka zemlja na svijetu pogođena katastrofom smrtnih slučajeva i ozljeda na cestama.
Otprilike 25 godina nakon početka, Svjetski dan postao je poznat i obilježavan na svim kontinentima ne samo od nevladinih organizacija koje se zalažu za sjećanje na žrtve u prometu i sigurnost prometa, već i od vlada i mnogih drugih povezanih i relevantnih dionika.