Evo nas na početku nove kalendarske godine. Možda je to pravi trenutak za osvrnuti se što se događalo u prošloj i to iskoristiti da budemo pametniji u ovoj godini. Tako je i ako razmišljamo o sigurnosti na cestama! Analiza onoga što se događalo u proteklom razdoblju može nam biti model kako se ne ponašati u prometu ako želimo i težimo ka Viziji nula – prometu bez poginulih i teško ozlijeđenih u prometnim nesrećama na cestama.
Dakle, pravo je vrijeme pogledati kakvo je stanje sigurnosti na cestama u Europi, kojoj i mi pripadamo – ali sada bez granica. Objedinjene podatke objavljuje ETSC - European Transport Safety Council, neovisna, neprofitna organizacija sa sjedištem u Bruxellesu koja je posvećena smanjenju broja stradavanja (smrti i ozljeda) u prometu na cestama Europe (etsc.eu - euroadsafetydata). O ovome Europskom vijeću za sigurnost prometa koje nastoji identificirati i promicati učinkovite mjere na temelju međunarodnih znanstvenih istraživanja i najbolje prakse u cilju smanjenja broja prometnih nesreća i žrtava, pisali smo već na našim stranicama.
Objavljeni grafikoni (2022.) s pogledom unazad (za godinu 2021.) pokazuju napredak u realizaciji ciljeva za smanjenje broja stradavanja u cestovnom prometu na cestama zemalja članica Europske unije, ali i šire (izvješće pokriva 32 zemlje: 27 država članica Europske unije, zajedno s Izraelom, Norveškom, Republikom Srbijom, Švicarskom i Ujedinjenim Kraljevstvom).
Broj poginulih na milijun stanovnika na cestama EU, 2021. |
|
Iz prikaza je vidljivo da je najmanje poginulih, ispod 19 na milijun stanovnika u sjevernim, nordijskim zemljama. Nažalost Republika Hrvatska je „precrvena“ po broju poginulih na milijun stanovnika.
Iako je broj poginulih na cestama Europe smanjen za 13% između 2019.-2021., a EU 27 zajednički je smanjio broj smrtnih slučajeva u prometu za 17% u posljednjih pet godina, ne možemo generalno biti zadovoljni! Još uvijek, u prosjeku na cestama EU 2021. imamo 45 smrtnih slučajeva na milijun stanovnika.
Usporedivši relativne promjene broja smrtnih slučajeva na cestama EU u postotcima za razdoblje 2019.-2021. (protekle tri godine) vidimo da se prosjek smanjenja broja smrtnih slučajeva za EU u tom razdoblju bio cca -15%, dok je u razdoblju 2011.-2021. (proteklo desetljeće) prosjek EU bio cca -33%.
Dakle, ipak se poboljšava stanje sigurnost na europskim cestama!
Relativna promjena broja smrtnih slučajeva na cestama EU (%) 2019.-2021. |
|
Relativna promjena broja smrtnih slučajeva na cestama EU (%) 2011.-2021. |
|
Ako pogledamo dalje u prošlost, u 2011. godinu vidjet ćemo da je broj poginulih bio veći nego deset godina kasnije, u 2021.
Broj poginulih na milijun stanovnika na cestama EU, 2011. |
|
Ako se vratimo još deset godina unatrag i tada su sjeverne zemlje imale najmanje poginulih, ali brojevi su bili znatno veći. Osim toga, tada je bio i puno veći broj zemalja „u crvenom“, zajedno s našom zemljom, a brojke poginulih osoba bile su puno veće.
Vratimo li se još deset godina unatrag, u godinu 2001., razvidno je da su sve zemlje Europe s obzirom na broj poginulih na cestama „bile u crvenome“ ili malo manje crvenome.
Broj poginulih na milijun stanovnika na cestama EU, 2001. |
|
No, vratimo se u bližu prošlost. Podatak da u prosjeku na cestama EU 2021. imamo 45 smrtnih slučajeva na milijun stanovnika pokazuje, upozorava i nadahnjuje sve one koji se bave sigurnošću prometa da u novom desetljeću sigurnosti prometa na cestama (2021.-2030.) daju sve od sebe i smanje broj poginulih za 50%.
Svi se moramo nadati i naravno potruditi da crta koja će pokazivati broj poginulih po godinama u slijedećoj dekadi cestovne sigurnosti bude strmija nego ona iz prethodne dekade.
Početak novog desetljeća prema cilju EU-a 2030.
pod utjecajem ograničenja Covid-19 (2019.-2021.) |
|