Da li se novom uredbom o parkiranju u Zagrebu:
- Doprinjelo kvalitetnijem životu u gradu
- Povećao broj parkirnih mjesta
- Smanjile gužve u prometu
O naplati parkiranja:
Kada netko kao vlasnik prostora na kojem je o svojem trošku izgradio parkiralište ili veču garažu koje uredno održava i eventualno nadzire i čuva, naplaćuje vremensko korištenje tog prostora za parkiranje, tada je to opravdano.
Ali kada gradska vlast, uzurpira dio prometnice i dio pješačke staze i na njima iscrta parkirališna mjesta i to naplaćuje, da li je to opravdano ? U nekim dijelovima grada, radi iscrtanih parkirnih mjesta, pješacima za kretanje nije ostavljeno niti zakonom predviđenih minimalno 1,6 m širine.
Građani su već platili korištenje tog prostora godišnjom uplatom cestarine prilikom registracije vozila, pri kupnji svake litre goriva, plaćanjem poreza i doprinosa za uređenje javnih površina !
Kako se troši novac koji građani plaćaju za parkiranje na javnim površinama ?
Dio se troši na plaće zaposlenih, dio na održavanje opreme.
Gdje odlazi ostatak novca ?
Da li bi se pogoršala mogućnost parkiranja u gradu kada bi se naplata parkiranja potpuno ukinula, jer sada se građanima dva puta naplaćuje korištenje istog prostora !
Neka se učini proba: ukinuti naplatu parkiranje na svim javnim površinama osim u javnim garažama ili privatnim parkiralištima na rok od mjesec dana. Pri tome naravno strogo se pridržavati Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Promatrati promjene , na kraju probnog perioda vidjeti da li je došlo do večeg kaosa, koji sada ionako imamo ili je priroda, kao i uvijek, sama našla put ?
Da li je naplata parkiranja sama sebi svrha ili stvarno doprinosi poboljšanju stanja prometa u mirovanju kojem svi težimo ?
Nedavno smo čuli opravdanje za produljenu naplatu tjednom i nedjeljom: „ radi povečanja troškova kontrole i naplate parkiranja „ !
Svoja vozila noću uglavnom ostavljamo pred svojim stanom. A tko želi, pored jeftinog javnog prijevoza i relativno pristupaćnog taxi-a , odlaziti svojim vozilom u gradsku gužvu, neka otrpi ! Veliki trgovački centri su ionako na periferiji s dovoljno slobodnih parkirališta.
Vožnja biciklom ili najprirodnije pješačenje najzdraviji su oblik kretanja užim centrom grada.
Treba izgraditi javne garaže na više nivoa, podzemnih i nadzemnih, parkirnih mjesta bez zauzimanja pješačkih staza ili dijelova prometnica. Tek tada je naplata parkiranja opravdana .
Ljudski je pogriješiti, pametno je i korisno grešku što prije ispraviti.
Mladen Cikuša, prosinca 2024. godine