Da bih napisao ovaj članak ponukao me dopis Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Agenciji za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih u postupku izrade Standarda zanimanja za vozača/vozačicu motornog vouzila u prijevozu putnika. Pišući obrazloženje na upit, kopajući po propisima, sinulo mi je da možda neki vozači ne poznaju dovoljno, a neki možda uopće ne poznaju neke propise.
Jeste li znali da u prometu na cesti, ako upravljate osobnim automobilom, upravljate vozilom M kategorije? Jeste li znali da vaš osobni automobil pripada prvoj skupini vozila? Ono što sigurno znate jest da nam za upravljanje vozilom u prometu na cestama treba odgovarajuća valjana vozačka dozvola. Nažalost, neki mladi ljudi, bez obzira na to što to znaju, postupaju drugačije i voze bez vozačke dozvole.
Zakonom o sigurnosti prometa na cestama, u poglavlju: Vozači, člankom 196. stavkom 1. propisano je da motornim vozilom i tramvajem u prometu na cesti može samostalno upravljati samo osoba koja ima važeću vozačku dozvolu izdanu u Republici Hrvatskoj, inozemnu vozačku dozvolu ili međunarodnu vozačku dozvolu, za onu kategoriju vozila kojom upravlja u prometu na cesti (pročišćeni tekst Zakona, Narodne novine 70/2019 od 24. srpnja 2019. (NN 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15,108/17, 70/19) koji je na snazi od 01. kolovoza 2019.).
Clanak 217. stavak 1. Zakona utvrduje da se vozacka dozvola izdaje za upravljanje vozilima koja su svrstana u AM, A1, A2, A, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F, G i H kategoriju. Nastavno na ovo, Zakon propisuje koja sve vozila spadaju u pojedinu kategoriju.
Znači (i znano jest), ako upravljate osobnim automobilom onda morate imati vozačku dozvolu za upravljanje vozilom B kategorije!
|
Slika 1 Poledina vozacke dozvole |
Ako se, pak, tim istim osobnim automobilom uključujete na autocestu, cestarinu ćete platiti prema Pravilniku o cestarini (Narodne novine, broj 130/13). Vaš osobni automobil pripada skupini I. Vozila se raspoređuju u skupine IA, I, II, III i IV sa svrhom naplate cestarine prema članku 2. (iz Glave II.) Pravilnika o cestarini.
Možda se s homologacijom vozila niste do sada susreli. No, valja znati da homologacija proizlazi iz zajedničke želje europskih zemalja za otklanjanjem prepreka u međusobnoj trgovini vozilima te usklađivanjem zakonodavstva na području vozila i njihovih dijelova, sklopova i uređaja. Kao i brojni propisi koji se odnose i primjenjuju na vozila, pa tako i homologacija ima u konačnici cilj - povećanje sigurnosti svih sudionika u prometu, zaštita okoliša i zdravlja ljudi te ušteda energije. Homologacija vozila, odnosno dijelova, sklopova i uređaja vozila predstavlja postupak ispitivanja i utvrđivanja sukladnosti ispitivanih dijelova prema ECE pravilnicima ili EEC/EC direktivama i EU uredbama koje se odnose na ispitivani dio i na određenu kategoriju vozila.
Iz toga proizlazi utvrđivanje sukladnosti vozila u Republici Hrvatskoj i obaveza utvrđivanja sukladnosti kojoj podliježu cestovna motorna i priključna vozila, traktori i traktorske prikolice kategorija M, N, O, L, T, C, S i R.
Sva vozila koja se kreću javnim prometnicama razvrstana su po kategorijama. Prema kategorizaciji vozila za homologaciju, vaš osobni automobil pripada kategoriji M, točnije tipu M1.
Kategorizacija vozila propisana je Pravilnikom o homologaciji vozila (Narodne novine 82/1996).
Spomenuta kategorizacija sastavljena je prema ECE pravilniku broj 13.06 “Jednaki propisi o homologaciji vozila kategorije M, N i O koji se odnosi na kočenje“ i ECE pravilniku broj 78.00 “Jednaki propisi o homologaciji vozila kategorije L koji se odnosi na kočenje“ te normi HRN M.N4.812 “Motorna i priključna vozila, poljoprivredna vozila i samohodne radne mašina - Kočenje – kategorizacija“
Kategorije vozila i definicije tipova, varijanti i izvedbi određene su:
Dakle, da biste u prometu na cesti upravljali vozilima kategorije M1 (M kategorija = motorna vozila s najmanje četiri kotača, koja su konstruirana i proizvedena za prijevoz putnika, M1 tip vozila = motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju još najviše 8 sjedala), morate imati valjanu vozačku vozačku dozvolu za upravljanje vozilima B kategorije (motorna vozila, osim vozila AM, A1, A2, A, F i G kategorije, čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg.)!
Posve jednostavno, zar ne?