U mojoj umirovljeničkoj dokolici, između alarma s pametnog telefona koji mi ukazuju na nužnost apliciranja odgovarajuće tablete, još uvijek pratim zanimljivosti iz cestovnog prometa. Ove godine posebno mi je bilo zanimljivo pratiti „ratovanje“ na društvenim mrežama vezano uz značenje i postupanje na raskrižjima obilježenim znakom „trokut“ i znakom „stop“. Zanimljivo je, ako ne i začuđujuće, koliko su tumačenja različita za situacije u kojima se isti ti vozače svakodnevno susreću vozeći svoje automobile. Najveća dobit u cijeloj toj priči je to što vozači očito razmišljaju o problemima. Tako razmišljajući i sam sam naišao na zanimljivu situaciju.
Godine 2019. objavljen je Pravilnik o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cestama (Narodne novine 92/2019) koji je stupanjem na snagu donio i niz novina. Odmah uočljiva novina u skladu sa sveopćom webizacijom je tabelarni prikaz prometnih znakova. Zaista dobro urađeno, pregledno i razumljivo zbog objašnjenja odvojenih u pojedine ćelije tablice.
Oznaka |
Oblik, boja i značenje |
A |
Svrha označavanja |
B |
Dopuštene izvedbe znaka i njihove oznake |
Dodatni zahtjevi za implementaciju |
C |
Posbni uvjeti za postavljanje znaka |
U tom novom prikazu zapela mi je za oko promjena u tekstu svrhe označavanja prometnog znaka B02 „Obavezno zaustavljanje“. Kako ne bih dužio opisivanjem, evo slike iz trenutno važećeg Pravilnika o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cestama (Narodne novine 92/2019):
B02 |
|
A |
Označava mjesto pred ulazom u raskrižje ili označava mjesto ispred prijelaza ceste preko željezničke pruge u istoj razini na kojem je vozač dužan zaustaviti vozilo. |
B |
Znak ima oblik pravilnog osmerokuta, osnovna boja mu je crvena, a rub i simbol »STOP« su bijele boje.
Znak se izvodi najmanje s koeficijentom retrorefleksije razreda RA2. |
C |
Znaku se dodaje poprečna crta zaustavljanja na kolniku (H14, H14-1, H14-2, H14-3 ili H14-4) koja označava mjesto ispred koje se vozilo mora zaustaviti kako bi propustilo vozila ili ostale sudionike u prometu koji se kreću cestom s prednošću prolaska.
Znak se može postaviti na semaforski stup. |
… ali i slike istog prometnog znaka iz prethodnog Pravilnika o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cestama (Narodne novine 33/2005):
2) znak »obvezno zaustavljanje« (B02) označuje mjesto pred ulazom u raskrižje na kojem je vozač dužan zaustaviti vozilo i dati prednost prolaska svim vozilima koja se kreću cestom na koju on nailazi ili označuje mjesto ispred prijelaza ceste preko željezničke pruge u istoj razini na kojem je vozač dužan zaustaviti vozilo i dati prednost prolaska svim vozilima što se kreću željezničkom prugom na koju on nailazi.
Znak se izvodi s najmanje klasom II retrorefleksije.
Znak ima oblik pravilnog osmerokuta, osnovna boja mu je crvena, a rub i simbol »STOP« bijele boje.
Znak se postavlja na mjestu na kojem se vozila moraju zaustaviti kako bi propustila vozila koja se kreću cestom s prednošću prolaska te na mjestu na kojem se vozila moraju zaustaviti kako bi propustila vozila koja se kreću prugom. Znaku se dodaje poprečna crta na kolniku koja označuje crtu ispred koje se vozilo mora zaustaviti;
Znak B02
|
Uspoređujući ova dva teksta razvidno je kako je u ćeliji A važećeg Pravilnika iz 2019. godine u kojoj se opisuje svrha označavanja nestao dio teksta: „…i dati prednost prolaska svim vozilima koja se kreću cestom na koju on nailazi“ (kada je riječ o raskrižju), kao što je nestao i dio teksta: „…i dati prednost prolaska svim vozilima što se kreću željezničkom prugom na koju on nailazi“ (kada je riječ o prijelazu ceste preko željezničke pruge u istoj razini).
Dakle takvim izmijenjenim opisom svrhe označavanja nestala je obveza vozača propustiti vozila na cesti ili željezničkoj pruzi na koju nailazi. Obvezan je samo zaustaviti vozilo!
I što nakon zaustavljanja?! To je i te kako velik propust!
Istina, u ćeliji C gdje se opisuju posebni uvjeti za postavljanje znaka, spominje se obveza propuštanje vozila (ne i vlaka!) ali u kontekstu crte zaustavljanja koja se dodaje uz znak B02 „Obavezno zaustavljanje“.
A to je još jedna pogreška!
Naime prema odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama oznake na kolniku ne mogu upravljati prometom pa ni zaustavna crta ne može narediti propuštanje vozila. Oznake na kolniku samo ukazuju vozaču na obvezu poštivanja prometnog pravila ili prometnog znaka koji nešto naređuju.
Članak 24.
(1) Oznake na kolniku služe za usmjeravanje, obavještavanje i vođenje sudionika u prometu. |
Takva odredba je sasvim razumljiva jer oznake na kolniku su nestalne, prije svega zbog njihove potrošnje, ali i zbog stanja kolnika na pr. ako je na kolniku snijeg, blato i sličnim slučajevima kada se one uopće ne vide.
Na sreću ovaj propust u svakodnevnoj praksi ne predstavlja istinsku opasnost jer vjerujem kako ne postoji vozač koji bi na znak STOP samo zaustavio, a onda učinio što ga volja. Vjerujem kako i instruktori vožnje u autoškolama uče kandidate za vozače nakon zaustavljanja na znak STOP propustiti vozila koja se kreću cestom ili željezničkom prugom na koju nailaze.
Ali ako bi se desila prometna nesreća na takvom raskrižju, stvar bi se mogla zakomplicirati. Ne vjerujem kako neki od sudionika takve nesreće ovaj propust ne bi koristili kao „rupu u propisima“ za stjecanje olakotnih okolnosti.
Usput, kada već pišem o promjenama u Pravilniku o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cestama, ukazati ću i na promjenu imena prometnog znaka iz ove priče. Više nije „Obvezno zaustavljanje“ već “Obavezno zaustavljanje“. Beznačajno za sigurnost prometa na cestama ali valja biti dosljedan u poštivanju pravopisnih propisa (Brodnjak V. (1991.) Razlikovni rječnik srpskog i hrvatskog jezika, Zagreb, Školske novine, str. 326.; Anić, V. (1994.) Rječnik hrvatskog jezika, drugo dopunjeno izdanje, Zagreb, Novi Liber, str. 562. i 572.; https://geek.hr/pravopis/kako-se-pise/obvezno-ili-obavezno/ [1. prosinca 2022.])
Na kraju moram istaknuti kako ovaj moj tekst ni u kojem slučaju nije tumačenje Pravilnika o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cestama. Za tumačenje zadužen je donositelj propisa, a u ovom slučaju to je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.