„Ljeto je u gradu, trideset u hladu …“ |
Nenad Zuber |
Za ljetnih mjeseci učestalo smo bombardirani slikama i video zapisima, kolona vozila prema moru i prema unutrašnjosti, gužvama na graničnim prijelazima, ulazima na autoceste i izlazima s autocesta, u trajektnim lukama i pristaništima, gužvama na odmorištima i benzinskim postajama, uz sve prisutnu hektiku, žurbu, vrućinu, neizvjesnost vezanu za dužinu putovanja, slabe živce nekih vozača, nervozne vozače i suputnike… Sve se to događa uz vječno pitanje vozača: jesmo li trebali sporednom cestom ili je bolje ovako autocestom, jesmo li odabrali pogrešan trak, sporiju kolonu … Prisjećamo se svojih iskustava i sličnih situacija.
Prisjećamo se vozača u kolonama koji voze pored nas s lijeva ili s desna, iscrpljenih vozača stranaca koji voze već pet ili deset sati, vozača koji od umora krivudaju cestom, znojnih glavica dječice koja vire sa stražnjih sjedala, onih koje „bulje“ u ekrane mobilnih telefonskih uređaja ili tableta, onih sa slušalicama na glavi koji se drmaju u ritmu glazbe posve nesvjesnih gdje se nalaze, … a svi sa željom da konačno stignu na svoje odredište – moreee!
Izvor:
https://gallantmilitary.org.ng/2022/07/02/heat-stroke-united-states/
Jedni jedu, drugi piju vodu ili sokove, neka djeca plaču, netko ima mučninu, nekome je zlo, netko je umoran … „koliko još do …“, „Jesmo li blizu …“, „Požuri!“, „Uspori!“
Kako realizirati ovakav „pothvat“ odlaska na godišnji odmor za ljetnih mjeseci na more ili slično dulje putovanje u unutrašnjost, inozemstvo …, a usprkos svemu, ostati smiren, opušten, koncentriran na vožnju?
Kad sam bio mlad, najviše sam volio na put s djecom kretati navečer i putovati noću. Puno je bilo prednosti takve odluke: lijepa ljetna noć, nebo posuto zvijezdama, svježina, na cestama nema puno vozila, suputnici drijemaju, nema žučljivih razgovora, djeca spavaju na zadnjim sjedalima, nikome nije muka od vožnje, nije vruće, ne treba uključivati klimu …! Sada, kad sam uhvatio podosta godina to i ne bi bilo tako pametno. Napornija je vožnja sa svjetlima, brže se umaram …, noć je ipak noć! Zbog toga, sada, treba izdržati sve „prednosti“ vožnje za dana.
Negdje sam čitao o tome kako se plač djeteta, vika i nervoza u kabini automobila prenose i utječu na vozača za vrijeme putovanja. To može biti opasno, čak opasnije od korištenja mobitela za vožnje. Zato takvo putovanje ne treba podcjenjivati i olako pristupati tom „pothvatu“.
Ono što je posebno važno za opušteno putovanje s djetetom/djecom je da ga treba pripremiti s obzirom na dob djeteta. Uvijek je kompliciranije što je dijete mlađe. Sa starijima je ipak lakše.
Česta je pojava da djeca teško podnose duga putovanja. Svatko zna za svoje dijete je li mu mučno za vrijeme vožnje ili ne. Zapravo ne postoji način kako to vožnjom izbjeći. Roditelji koji kažu: „Vozit ću polako, neću naglo ubrzavati niti kočiti, kroz zavoje lagano bez naginjanja …“ i tako misle izbjeći neugodnosti na putovanju. No, u pravilu su u krivu. Ono što u velikom broju slučajeva može pomoći su lijekovi. Postoje mnogi lijekovi, tablete protiv mučnine, koje treba na vrijeme prije putovanja dati djeci koja nažalost imaju „slab želudac“ (sve piše u priloženom naputku uz tablete). Eto rješenja, ali samo ako lijekove ne zaboravimo kod kuće!
Za put se valja prigodno odjenuti. Odjeća mora odgovarati klimatskim uvjetima. Sve ovisi krećete li rano ujutro, dok je još svježije ili baš u najveću vrućinu pouzdajući se u svoj klimatizacijski uređaj u automobilu. Mislite na to, dug je put, možda će tijekom putovanja (a more je sve bliže) trebati nešto laganija odjeća. Za djecu svakako treba ponijeti više kompleta.
Prije putovanje nije preporučljivo jesti puno i tešku hranu (od toga se vozaču drijema, a djeca mogu imati problema s mučninom).
O korištenju dječjih sjedalica, smještaju djece u njih, vezivanju sigurnosnim pojasevima, tko, kako i gdje smije sjediti … nećemo ovaj puta. Tu se pouzdajem u razboritost roditelja i njihovu brigu za sigurnost njihove djece i osobnu odgovornost.
Zadržimo se na problemima samoga putovanja s djecom i kako da ono prođe što ugodnije, udobnije i sigurnije za sve suputnike, i male i velike. Svakako treba izbjegavati putovati sam s djetetom u automobilu. To može biti vrlo komplicirano, ako djeca ne spavaju za vožnje. Što god zatrebaju, pogotovo mala djeca, ona ne razumiju da im se to ne može istog časa dati. Vozač mora biti usmjeren na vožnju i okolnu prometnu situaciju, i svaka intervencija rukom prema zadnjem sjedalu u vožnji može biti pogubna. Zato je potreban suputnik. Suputnik, u pravilu supruga, mora voditi brigu o djetetu, a vozač o prometu. Vozačevo je da vozi jer dijete i problem u automobilu može itekako omesti (ometanje - distrakcija) vozača u vožnji.
Ključno je ako djeca ne spavaju da supruga (po mogućnosti sjedi uz dijete na stražnjem sjedalu) i zabavlja djecu, okupira njihovu pažnju, pričama, igricama primjerenima dobi djeteta, pjesmicama i sličnim. Naravno dijete će se dio vremena igrat sa svojom omiljenom igračkom, no iz iskustva znam da to u vožnji ne traje dugo. Veće će djeca dobar dio puta gledati u ekran, igrati igrice, slušati glazbu i s njima je po tom pitanju puno lakše.
Izvor:
https://raisingchildren.net.au/preschoolers/safety/car-pedestrian-safety/child-car-comfort
To je vozaču najbolja pomoć i „osigurač“ da će mirno i opušteno privesti vožnju kraju! Ako je djeci ugodno i udobno u automobilu, vožnja će biti za sve sigurnija i lakša. Kada je djeci udobno, ako su angažirana, sretna i vesela u automobilu, manja je vjerojatnost da će vas ometati dok vozite. Nedvojbeno će vam biti lakše koncentrirati se i voziti sigurno.
Uvijek, a pogotovo ljeti, na putovanje treba ponijeti dovoljno tekućine. Djeci treba često nuditi vodu, a i vi pijte iako ne osjećate žeđ. Još ako je rashladni box u automobilu, užitak je nemjerljiv. Na duža putovanja dobro je ponijeti voća i nešto lagane hrane. Djeca će se neko vrijeme zabaviti jedući. Samo, pazite, neki vozači ne vole kada se u automobilu jede. Ne daj Bože da se nešto prospe ili prolije. Eto razloga za stres. Znači, treba imati spremne ubruse i vlažne maramice. A takva situacija može biti i razlogom za dječju rezervnu odjeću.
U pravilu svi uživamo u lijepim i sunčanim danima. To je i conditio sine qua non (prijeko potreban uvjet) za vrijeme na godišnjem odmoru. No, ljeto zna „pretjerati“. I to baš kad vozimo na more sunce, nemilice prži. Trideset, tridesetpet stupnjeva u hladu … na suncu i puno više … u našem limenom ljubimcu – neizdrživo, bez korištenja rashladnog uređaja. Sjetite se davnih vremena, putovanja ljeti i naših automobila koji nisu imali klimatizaciju! To je bilo kao u pravoj pećnici!
Otvaranje prozora nikada baš nije rješenje zbog brzine vožnje. A i na taj se način temperatura u kabini ne može značajno sniziti. Otvaranje prozora nije baš preporučljivo radi djece u vozilima. Uvijek nešto može uletjeti u kabinu što može biti opasno za oči. Iako je zrak užaren, „vjetar u kosi“ može biti razlogom prehlade. Bočne prozore se može nečim prikladnim zasjeniti. Neće to sniziti temperaturu u automobilu, ali će sjenilo zaštiti djecu na stražnjim sjedalima od izravnoga sunca. Mala, dobro došla ugoda.
Izvor:
https://www.express.co.uk/life-style/cars/1641161/driving-tips-heatwave-hot-weather-driver-warning-advice-latest
Ugodna mikroklima i atmosfera u kabini neophodna je za ugodno putovanje. Ljetna vrućina … a vozač, ponosan na svoj uređaj za klimatizaciju, podešava ga na 18 stupnjeva. Ali to je prehladno za suprugu i djecu! Znači treba će i „nešto za preko leđa“.
Otvaranje prozora nije rješenje zbog brzine vožnje. A i na taj se način temperatura u kabini ne može značajno sniziti, svega za nekoliko stupnjeva (https://www.acavalanche.com/car-feels-hot-summer/ ) Otvaranje prozora nije baš preporučljivo radi djece u vozilima. Uvijek nešto može uletjeti u kabinu što može biti opasno za oči. Iako je zrak užaren, „vjetar u kosi“ može biti razlogom prehlade. Bočne prozore se može nečim prikladnim zasjeniti. Neće to sniziti temperaturu u automobilu, ali će sjenilo zaštiti djecu na stražnjim sjedalima od izravnoga sunca. Mala dobro došla ugoda.
Dobar klimatizacijski uređaj u mnogome utječu na veću opuštenost vozača za vožnje. Idealnom temperaturom u kabini automobila smatra se ona u rasponu od 18 do 23 stupnja Celzija (iako je osjećaj topline i hladnoće vrlo individualan, pa se suputnici često teško dogovore oko najugodnije temperature za vrijeme vožnje). „Sve temperature izvan tog raspona smatraju se neugodnim i razdražljivim“ (Thomas Kuepper, Centar za medicinu putovanja iz Duesseldorfa – CMR). „Visoke temperature u automobilu imaju isti učinak kao previše alkohola u krvi. Vrijeme reagiranja, kognitivne reakcije i koncentracija su smanjeni, a povećava se opasnost od prometne nesreće“ (dr. Markus Schmitt, CMR).
Opuštenost u vožnji jedno je od načela (strategija) defenzivne vožnje koja se odražava na reakcije vozača za vožnje. Samo opušten vozač vozi sigurno! Tomu doprinose mnogi čimbenici (npr. udobnost sjedala, rashladni sustav u vozilu, razina buke, sustavi elektroničke pomoći u vozilima i mnogi drugi). Sve to doprinosi smanjenju razine stresa i ugodi vožnje.
O tehničkoj ispravnosti automobile također nećemo ovaj puta. Pretpostavljamo da se za to vozač pobrinuo prije odlaska na more. Ostaje na samo sjetiti se kako su „kuhali“ naši auti na ljetnim vrućinama i na usponima. Ne da se zaboraviti slika automobila koji stoji pored ceste, dim koji kulja iz motora, izbezumljena obitelj stoji oko automobila i gleda pod „haubu“ s upitnikom iznad glava … a mobitele još nisu bili izmislili …
Foto:
https://www.jbsa.mil/News/News/Article/601626/prepare-your-car-for-extreme-summer-heat/
Foto:
https://nj1015.com/nj-heat-wave-extreme-heat-is-even-worse-for-car-batteries-than-cold-aaa-says/
Dakle, važno je sretno stići na odredište. Ne žurite, more vam neće pobjeći bez obzira koliko daleko bilo. Nećete uštedjeti značajno na vremenu vozeći bez prestanka. Samo će umor neprimjetno rasti, nervoza također … a to može biti opasno za ishod putovanja. Stanite na prikladnom mjestu. Odmorite. Prošetajte. Vaša će vam cirkulacija biti zahvalna. A tek dječica! Odmore planirajte sami po svojoj vozačkoj kondiciji, uvjetima i potrebama. Struka veli otprilike svaka dva sata. Pazite, djeci je to predugo! No, vozač drži upravljač, vozač je odgovoran za sebe i svoje suputnika, svoju djecu. „Mislite na sebe i na druge“!
Ljeti su odmorišta i odmorišta uz benzinske crpke pretrpana vozilima. Možda će nedostajati mjesta za parkiranje. Napustite autocestu i stanite na prvom prigodnom mjestu. Odmorite i vratite se na autocestu. Možda se predomislite i nastavite bez gužve sporednom cestom prema moru.
Ako napuštate vozilo na odmorištu, ali i bilo gdje drugdje, pogotovo ljeti, NIKADA NE OSTAVLJJTE DIJETE bez nadzora SAMO U AUTOMOBILU!!! Za namjerno ili nenamjerno ostavljanje djeteta nema isprike!!! „Samo časak ću skočiti …“ NE!!!! Nema isprike!!! Nažalost, i takvih neodgovornih postupaka i smrtnih posljedica se prisjećamo! Kod nas, ali nesmotrenih roditelja ima svuda po svijetu! Nažalost!
Nakon stanke vraćate se svom automobilu. Ako ste imali sreće, ostavili ste ga u hladovini … nažalost na odmorištima uz autocestu to nije slučaj. Temperatura u automobilu je nepodnošljivo narasla. Došlo je do mini efekta staklenika (https://www.thoughtco.com/car-interiors-hot-in-summer-4056790). Vjetrobransko staklo vašeg automobila ne samo da vam omogućuje nesmetan pogled iz vozila dok ste na cesti, ono također omogućuje sunčevoj svjetlosti nesmetan put u unutrašnjosti vašeg automobila. Isto je i s bočnim i stražnjim staklom. Sama stakla se zagrijavaju neznatno, ali sve drugo u unutrašnjosti automobila: instrument ploča, upravljač, sjedala, mjenjač, unutarnje oplate … jako se zagrijavaju. Ti zagrijani objekti još jače pridonose zagrijavanju zraka u kabini. Nema tog vozača koji se nije opekao na vrući upravljač i čija se leđa nisu zalijepila na pregrijani naslon sjedala.
Zato prije nego uđete u pregrijani automobil, otvorite sva vrata, prozračite i rashladite unutrašnjost. Ne ulazite! To je osobito važno radi djece. Zagušljiv i pregrijan automobil nije samo neugodan, već je i opasan za vaše zdravlje. Baš kao što pretjerano izlaganje visokim temperaturama zraka, tako i pregrijani automobil može uzrokovati toplinski udar i hipertermiju. Mala djeca i dojenčad, starije osobe i kućni ljubimci najosjetljiviji su na toplinske bolesti jer su njihova tijela manje sposobna regulirati temperaturu. Tjelesna temperatura djeteta povećava se tri do pet puta brže nego kod odrasle osobe. (https://www.thoughtco.com/car-interiors-hot-in-summer-4056790)
Ljudi često nisu svjesni kako se brzo zagrijava zatvoren automobil na suncu.
Izradio autor, prema:
DelawareHealth/photos/a.207100222690942/4049956728405253/?type=3
Najgore što se može dogoditi je, kako je već rečeno, posljedica ostavljanja djece u pregrijanom automobilu. Svjedoci smo kod nas nekoliko slučajeva smrti djece uzrokovane vrućinom u automobilu. Ali, nije to problem samo kod nas.
Izvor:
https://www.medialaunch.com.au/media-releases/39-kidsafe/822-early-childhood-centres-can-play-a-major-role-in-hot-cars-campaign
Prema podatcima Hitne pomoći Victoria, države Texas, USA, u 2016. zabilježeno je 1562 incidenta u kojima su sudjelovala djeca ostavljena bez nadzora u automobilima. Hitna pomoć je zabilježila u prosjeku četiri poziva dnevno. Nacionalno vijeće za sigurnost imalo najveći broj zabilježenih smrtnih slučajeva zbog vrućih automobila u 2019. Registrirano je 51 malo dijete koje je umrlo u vrućim automobilima 2019. (https://www.lfchd.org/ never-leave-a-child-unattended-in-a-car/)
Ovih par podataka upozoravaju na ozbiljnost situacije! Zato NE PODCJENJUJTE RIZIK!
Nacionalna uprava za sigurnost prometa na cestama, USA tvrdi da se smrti djece povezane s vrućinom u automobilima mogu prevenirati / spriječiti. Na to upozorava nacionalna kampanja „LOOK before you LOCK“! (Pogledajte prije zaključavanja!)
Izvor: weather.gov/heat ; nhtsa.gov
Izvor:
https://www.medialaunch.com.au/media-releases/39-kidsafe/822-early-childhood-centres-can-play-a-major-role-in-hot-cars-campaign
Kako se sve može naučiti, tako treba usvojiti i stvoriti sigurnosnu naviku koja može smanjiti rizik od slučajnog (ne daj Bože namjernog) ostavljanja djece u vrućim automobilima (https://raisingchildren.net.au/preschoolers/ safety/car-pedestrian-safety/accidentally-leaving-children-in-cars).
Sve se svodi na stvaranje jednostavne navike, provjere stražnjeg sjedala prije napuštanja automobila! Usvajanjem te sigurnosne rutine i stalnim ponavljanjem da zapamtite je li vaše dijete u automobilu i to provjerite, učinit ćete da ta rutina postane sigurnosna navika. Počet ćete automatski provjeravati ima li vašeg djeteta u automobilu svaki puta kada napustite automobil. Neka to bude neizostavni dio svakog vašeg putovanja – vožnje automobilom, ma kako ona kratko ili dugo trajala!
Kako to uvježbati i stvoriti tu jednostavnu ali jako korisnu rutinu/naviku?
Uvijek, kada parkirate automobil, čak i ako nema nikoga u vašem automobilu, otvorite stražnja vrata svog automobila i pogledajte stražnje sjedalo. Tako se stvara navika. Kao da uključujete pokazivače smjera kada mijenjate smjer kretanja a oko vas nema niti automobila niti pješaka.
Da biste se podsjetili i nikada ne propustili učiniti tu radnju stavite na zadnje sjedalo vašu torbicu s dokumentima i novcima. Sigurno ćete otvoriti stražnja vrata i pogledati.
Ako je dijete u automobilu staviti na suvozačko mjesto njegovu igračku, torbicu ili neki drugi djetetov predmet. Tako ćete se sigurno sjetiti da je dijete s vama u automobilu i nećete ga napuštati a da ne iskrcate i dijete.
Stali ste. Napuštate automobil. Provjera (chek lista ili provjerni popis) – kao da ste pilot prije polijetanja zrakoplova: DIJETE, dokumenti, kovanica za kolica za kupovinu, mobitel, ključevi …
Na vjetrobransko staklo, uz naljepnicu uz o tehničkoj ispravnosti vozila, može biti nalijepljena i naljepnica PROVJERI PRIJE ZAKLJUČAVANJA („LOOK before you LOCK“!), PROVJERI ZADNJE SJEDALO!
Provjerite senzore na komandnoj ploči. Senzori prate težinu na stražnjem sjedalu i ne gase se. Oni „osjećaju“ i upozoravaju vas da je vaše dijete u automobilu.
Kad stanete provjerite unutarnje ogledalo, bočna ogledala. Oni vam pomažu da vidite svoje dijete koje sjedi straga.
Što više strategija uvedete kako biste spriječili slučajno ostavljanje djeteta u automobilu, to je sigurnije za vaše dijete!
Sustavno smanjujte sve distrakcije – ometanja koja preopterećuju vaše kratkoročno pamćenje i mogu povećati rizik od slučajnog napuštanja automobila bez djeteta. Uvijek krenite na vrijem. Ne žurite! Ugasite zvonce na mobilnom telefonu da vas ne ometa. Tako i tako ga ne smijete koristiti za vožnje. Koristite GPS navigaciju kada putujete novim rutama kako biste imali manje stvari o kojima morate razmišljati. Isključite radio ako vas ometa. Nikada ne sjedajte u automobil ako ste umorni. Ako imate bebu ili malo dijete, više sna može značiti raniji odlazak u krevet ili pronalaženje vremena za popodnevno spavanje i ne samo vikendom. Dovoljno sna – manje stresa, manje rastresenosti (Strategija defenzivne vožnje).
Dakle, učinite sve što možete kako bi putovanje s djecom i obitelji bilo što ugodnije, veselije i sigurnije. Budite odgovorni i nezaboravljivi. Kako u planiranju putovanja, tako i u samom putovanju – vožnji. Sretno privedite putovanje na vaše odredište. I što je najvažnije, NE ZABORAVITE DIJETE U AUTOMOBILU!!