Korona, zima i svi mi koji nosimo naočale |
Nenad Zuber |
O tome kako se moramo ponašati za vrijeme ove pandemije – znamo sve! Prije svega i uvijek – ODGOVORNO, prema sebi i prema drugima. O pandemiji smo čuli sve, no, neki se usprkos upozorenjima ne pridržavaju korisnih preporuka. Kako se virus širi, to znamo. Kako održavati osobnu higijenu i to znamo. Što činiti, zašto nešto izbjegavati i to znamo. O tome gdje sve treba nositi zaštitnu masku i zašto (naravno dok se još možemo kretati uokolo), znamo također sve. To su poznata mjesta: u trgovinama, javnom prijevozu, kinima, kazalištima, kafićima i restoranima (ako rade) zračnim lukama, na radnome mjestu, u školama, na fakultetima, kod frizera … zapravo – svuda gdje se kreće ili okuplja puno ljudi između kojih se ne može održavati sigurna fizička udaljenost (metar, metar i pol, dva metra …).
A što s nama vozačima? U pravilu, dok vozimo, maska nam visi na retrovizoru ili je obješena na neko drugo prikladno mjesto. No, ima i onih vozača koji za vožnje nose masku! To su možda oni koji su posebno oprezni i ne žele često rukama dirati masku skidajući ju i ponovno stavljajući kada moraju izići iz automobila nešto obaviti.
Cesto postavljano pitanje je: treba li maske nositi u automobilu? Hocete li tijekom vožnje prekriti usta i nos maskom, u potpunosti ovisi o situaciji. Sigurno cete cuti razlicite odgovore, no, svakako treba voditi racuna o slijedecem: ako ste sami u automobilu, to nije potrebno. Provjetravajte povremeno unutrašnjost automobila i i tako biste trebali biti sigurni.
Ako se u automobilu vozi netko iz vašega kućanstva, i naravno nitko nema simptome – to je nisko rizična situacija pa maske nije potrebno nositi za vožnje.
Morate li učestalo napušatati vozilo (radi kupnje, novina na kiosku, kupnje benzina …ili sličnog), ne skidajte masku. Tako ćete spriječiti opetovano dodirivanje maske rukama, bez obzira jeste li dezinficirali ruke ili ne. Ako u prekidu vožnje budete u situaciji da otvarate prozor i komunicirate s nekim izvan vozila – nosite masku!
Što ciniti kada trebate voziti nekoga tko ne živi s vama u kucanstvu? Tada valja biti oprezan, jer tada stupaju na snagu sigurnosni scenariji zbog visoko rizicne situacije. Najbolje bi bilo takvu vožnju izbjeci, ako je to ikako moguce. U automobilu nema onog potrebnog, dovoljnog razmaka izmedu putnika. Ako ne možete izbjeci takvu vožnju, preporuka je – nosite masku, smjestite svoga putnika na stražnje sjedalo i provjetravajte cesto unutrašnjost vozila. Budite odgovorni prema sebi i drugima. Ako vama kao vozacu nije dobro ili ako je onaj koga vozite u slicnoj situaciji, nikako ne skidajte masku i vožnju završite što prije!
Mnogi od nas nose naočale. U vremenim kada nije bilo pandemije, najčešće zimi, ali i za kišnoga vremena, doživjeli smo mnogo puta, ulaskom u toplu prostoriju, ureda, dućana, pekarnice … da su nam se zamaglile naočale. To je podosta nezgodna situacija. U trenu ništa ne vidite, morate skinuti naočale, brisati ih, imate obično „premalo ruku“, za to vrijeme tako i tako ne vidite dobro … sto problema!
Rado se sjećam nekih ranijih vremena kada smo u takvim situacijama konstatirali kako bi najbolje bilo ugraditi brisače na naočale!!!
Sa sličnim proglemom magljenja susreću se ne samo oni koji nose naočale, već i skijaši, ronioci, plivači, motoristi i drugi koji nose različite maske/kacige kod kojih zbog razlike u temperaturama, topline tijela ili topline ispuhnutog zraka dolazi do maglenja stakala. Pojava maglenja događa se i na ogledalima u kupaonicama, prozorima, dalekozorima, vjetrobranskim i drugim staklima automobila …
No, zadržimo se na automobilima i naočalima. O automobilima i problemima vidljivosti zbog maglenja stakala pisali smo već na našim stranicama. Važno je da se ne uključujete u promet dok mekana pamučna krpa, grijač zadnjega stakla, klimatizacija i grijanje u automobilu ne „odrade“ svoje. Tek kada si osigurate kvalitetnu i funkcionalnu vidljivost iz vozila, krenite u promet.
Svi koji nose naočale, a stavili su zaštitnu masku na lice u ovim hladnim danima, vjerojatno su se susreli s istim problemom – maglenje naočala zbog izdisanja toploga zraka ili zbog nagle promjene temperature. Zašto se to događa? Kod udisaja nema problema. Problem nastaje kod ispuhivanja toplog i vlažnog zraka koji se onda širi u pravilu prema gore, prema hladnim staklima naočala i zamagljuje ih.
Nešto je povoljnije u slučajevima kada na licu imate specijalnu masku koja striktno naliježe i prijanja uz lice i preko nosa, pa se topli i vlažni zrak ne može širiti prema naočalama.
Kako spriječiti zamagljivanje naočala?
- Najjednostavniji, klasični način je, naočale obrisati mikrokrpicom za brisanje naočala, mekanom pamučnom tkaninom ili papirnatom maramicom.
- Probajte staviti maramicu između lica i maske. Maramica će „upijati“ vlagu iz izdahnutog zraka. Bitno ćete umanjiti problem.
- Nanesite malo sapuna (tekućeg) na stakla. Stvorit će se tanki filter koji pustite osušiti. Pomoći će, vidjet ćete. Stakla se neće magliti. Navodno i gel za brijanje ima sličan učinak.
- Mehanički ćete popraviti stvar tako da masku čvrsto priljubite uz nos, ili još učinkovitije da ju (bijelim) „hanzaplastom“ zalijepite (gornji dio maske) za nos i lice te tako mehanički spriječite prolazak toplog i vlažnog zraka prema staklima naočala.
- Zasigurno najučinkovitiji način je korištenje spreja protiv zamagljivanja naočala! Kristalno jasne naočale (stakla) imat ćete, bez mogućnosti zamagljivanja, za nekoliko sekundi. Nanesite sprej na čista stakla, pustite da malo odstoji i ravnomjerno ga rasporedite mekom krpom, istrljajte i isperite i pustite da se površina osuši prije izlaska na otvoreno! Tako odprilike djeluju svi sprejevi. Sigurnosti radi pročitajte naputak za korištenje vašega spreja, možda se malo razlikuje od ovoga savjeta. Ovo je sigurno najučinkovitije u borbi protiv zamagljivanja naočala. Sprej je u malim bočicama, stane u džep, jednostavan je za nošenje i uporabu, a njegovo djelovanje može biti dugotrajnije, što znači da ga ne treba svaki čas prskati po naočalama.
- Ovakav sprej rješava i problem zamagljenog vizira na kacigi, dvogleda, naočala za plivanje i ronjenje, ali i vjetrobranskih stakala, ogledala i drugog.
- Najbolje, a ujedno i najskuplje rješenje su optifog naočalne leće koje se ne zamagljuju niti u ekstremnim uvjetima. Moderna tehnološka rješenja doskočila su i tom problemu. Kako je izvjesno da se maski još neko vrijeme nećemo riješiti, a razmišljate o zamjeni naočala – to je prilika. Kupnja ovakvih naočala je idealan izbor i za osobe čija su profesija i stil života povezani sa zamagljivanjem naočala.
Osvijestimo problem! Zamagljene naočale (kao i zamagljena stakla automobila) predstavljaju opasnost za vozača. Onemogućuju trenutnu ili dugotrajniju vodljivost iz vozila. Gledati i vidjeti pretpostavka je sigurnog prometa i vožnje. Za vožnje nije dovoljno samo gledati, već vidjeti ono što je važno za sigurnu vožnju. A zamagljene maočale vam to ne omogućuju i tako sigurno predstavljaju jedan od čimbenika rizika za vožnje – ma koliko dugo ta zamagljenost traje.