Zvučni signal u vašem automobilu, truba, sirena ili kako hoćete, dragocjena je sigurnosna spravica (uređaj) koji se nikako ili premalo, odnosno nekritički ili previše koristi u komunikaciji sa sudionicima prometa! Upozoriti nekoga na svoju prisutnost na cesti zna biti izuzetno svrhovito.
Prometni znak “zabrana davanja zvucnih znakova” (B37) označuje cestu odnosno dio ceste na kojem se uređajem na vozilu ne smiju davati zvučni znakovi, osim u slučaju neposredne opasnosti;
“Prestanak zabrane davanja zvucnih znakova”(C16) označuje mjesto na kojem prestaje zabrana davanja zvučnih znakova.
Dakle, našim propisima utvrđeno je kada i u kojim okolnostima treba, ili ne, koristiti zvučni znak upozorenja. Naime, vozač je dužan upotrijebiti zvučni znak upozorenja kad god to zahtijevaju razlozi sigurnosti prometa, a osobito u slučajevima:
Na cesti izvan naselja radi upozorenja drugog sudionika u prometu da ga želi preteći ili obići, ako bi, kad taj znak ne bi bio dan, postojala opasnost od prometne nesreće.
Na cesti izvan naselja, prije ulaska u nepregledan i uzak zavoj ili prije dolaska na prijevoj, na kojima je teško mimoići se.
Ako se pokraj kolnika nalaze djeca koja ne obraćaju pažnju na kretanje vozila.
Ako se i mora zatrubiti zbog upozorenja ili opasnosti, to ipak treba svesti na nužnu mjeru.
No, trubite, koristite zvučni signal upozorenja bez ustručavanja:
Ako se približavate nepreglednom zavoju, pogotovo ukoliko cesta nije dovoljno široka.
Kada nailazite na sporednu bočnu nepreglednu uličicu iz koje se može uključiti vozač koji zbog ograničene vidljivosti nije svjestan vašega prisustva.
Laganim pritiskom na trubu upozorite pješaka ili biciklistu za kojega ste sigurni da vas ne vidi, a koji hoda ili vozi uz rub ceste.
Svakako trubite što jače ako ćete time pomoći izbjegavanju sudara.
Lagano potrubite ukoliko ste ocijenili da vas vozač pored ne vidi, jer ste mu u mrtvom kutu, a ocijenili ste kako namjerava priječi u traku po kojoj vi vozite.
Trubite oštro pješaku ili vozaču, koji nesmotreno prelazi ili vozi preko prometnice ispred vas, da ga upozorite na odustajanje od prelaska ceste i tako izbjegnete nalet.
Trubite jako vozaču za kojega ste procijenili da vas ne vidi i da će udariti u vaše vozilo, kako biste skrenuli njegovu pozornost na svoju prisutnost.
Trubite isprekidano ukoliko ste izgubili nadzor nad vozilom koje se sada nekontrolirano kreće (npr. na ledu) ravno prema pješaku ili drugom vozilu. Time ćete sigurno upozoriti druge da se brzo maknu s vaše putanje i tako izbjegnu sudar.
Ipak (ne trubite!) ne koristite zvučni signal:
Ne trubite onome tko vozi brže od vas.
Ne trubite vozačima koji su sporiji od vas, makar mislite da vam smetaju.
Ne trubite vozaču kojem ste u mrtvom kutu, a možete usporavanjem ili ubrzavanjem postići da mu postanete vidljivi.
Ne trubite samo kako biste pozdravili poznate vozače ili pješake pored kojih vozite.
Ne trubite hendikepiranim ili slabovidnim osobama koje prelaze cestu pa makar i na nepodesnom mjestu ili pak za crvenog svjetla. Nemojte ih uplašiti niti uznemiriti. Stanite dovoljno daleko, pustite ih usprkos svemu prijeći cestu na siguran način. Zaštitite ih položajem svojega vozila.
Ne trubite bespotrebno, ukoliko možete uspostaviti vizualni kontakt s pješakom ili vozačem, a željeni znak im dajte rukom, glavom ili pokretom očiju.
Ne trubite vozaču koji ima poteškoća s ulaskom u prostor za parkiranje, a nemate na raspolaganju dovoljno mjesta da ga obiđete. Strpljivo sačekajte.
Ne trubite nervozno vozaču kojem se iz nekog neobjašnjivog razloga ugasio motor na, naravno, najnezgodnijem mjestu.
Ne trubite vozaču koji ne starta, po vašem mišljenju, dovoljno brzo na pojavu zelenog svjetla.
Zapamtite , u pravilu u gradovima ili u nekim područjima (npr. u okružju bolnica, pored škola, u stambenim zonama noću između 22 i 5 sati ujutro…) prometnim znakom ili propisom zabranjeno je trubiti – koristiti zvučne signale , no to se ne odnosi na trubljenje, kako je rečeno, zbog izbjegavanje opasne situacije.