 PROVJERITE  |
|
 PROCITAJTE  |
Postupanje u slučaju opasnosti u tunelu |
|
Zastrašujući napisi u tisku o događajima koji su nas zgrozili unatrag nekoliko godina, poticaj su ovome članku. Stravični požari u tunelima, sudari, nerazumljivi postupci vozača u tunelima, nemar i nepažnja, divljenje vozilima za vožnje kroz tunele imaju nesagledive posljedice po sigurnost, živote i zdravlje, a predstavljaju i izravnu ugrozu i pogibeljnu opasnost za druge vozače.

Razinu ugroženosti u prometu, svih nas, teško je izraziti stoga što ne možemo spoznati sve vanjske čimbenike te ugroze, odnosno varijable koje nas izravno i neizravno ugrožavaju u određenoj situaciji.
Bez obzira na naše odgovorno ponašanje tijekom vožnje, često smo ugroženi zbog ponašanja i načina vožnje nekog drugog sudionika prometa ili zbog više sile. Materijalni ekvivalent iliti posljedica te ugroze prometne su nesreće na cestama.
Širina i preglednost prometnica daju nama vozacima odredenu – prividnu sigurnost i osjecaj kako nesrecu možemo izbjeci našom tehnikom i nacinom vožnje. Oko nas postoji uvijek neki prostor sigurnosti koji omogucuje bijeg iz incidentne, jako opasne situacije.
Jedna je okolnost u prometu posve drugačija.
Vožnja tunelom!
Sam ulazak u „crnu rupu“ djeluje zastrašujuće, impresionira građevinski pothvat prolaska kroz planinu, duljina tunela i osjećaj bespomoćnosti u utrobi zemlje pomalo „ježi“ kožu, strah od zatvorenog prostora nastupa trenutno. Malo nas je vozača koji pri ulasku u tunel na pomisle: „Samo da se ništa ne dogodi i da sigurno napustim tunel“.
Naravno, sve to kod većine vozača, no ima i onih koji olako podcjenjuju vožnju tunelom.
Postoji niz realno opasnih situacija i problema koji se vozačima mogu dogoditi u tunelu, a nema se kuda pobjeći. Zato i jesu posljedice takvih događanja, ali i ponašanja koja su do njih dovela - strašne. Potencijalno su opasni i bezazleni zastoji u tunelima, kvarovi na vozilu, a da o opasnoj vožnji, sudarima ili požarima u tunelima i ne govorimo. U svim tim situacijama od vozača se traži izuzetna ozbiljnost, pribranost i propisno reagiranje kako bi se izbjegle neželjene posljedice (nalijetanja vozila iza, u slučaju zastoja ili kvara na vozilu) ili ako je već do tragedije došlo, da se umanje posljedice (kod sudara ili požara).
Ali kako to izvesti a da bude što sigurnije za sve?
Kako postupiti u slučaju zastoja u tunelu?
Ako vozite prema tunelu u kojemu se dogodio zastoj prometnim će vam svjetlom na semaforu biti zabranjen ulazak. To je dakako najsretnija varijanta. Nažalost, zastoj vozila može se dogoditi u dugačkom tunelu upravo kada njime vozite.
- Cim ugledate kolonu zaustavljenih vozila ili kolonu koja se jako sporo krece ukljucite sve pokazivace smjera, usporavanje prilagodite situaciji iza vašega vozila i udaljenosti od kolone zaustavljenih vozila.
- Održavajte sigurnosni razmak do zadnjeg zaustavljenog vozila (najmanje pet do šest metara – što je duljina jednoga vozila), a ako se kolona polako pomiče razmak održavajte kao da vozite dopuštenom brzinom.
- Ako kolona stoji, prije nego što stanete na začelju, vozilo pomaknite što bliže desnoj strani tunela, kako biste u duljim čekanjima osigurali dovoljno prostora s vaše lijeve strane.
- Isključite motor.
- Slušajte poruke preko radija.
- Slijedite upute od djelatnika koji obavljaju nadzor tunela i koji su zaduženi za sigurnost u njemu.
- Ni u kojem slučaju ne izlazite iz vozila.
Kako postupiti u slučaju kvara vašega vozila u tunelu?
Ukoliko za vožnje tunelom dođe do kvara na vašem vozilu i prisiljeni ste prekinuti vožnju, učinite to tako da osigurate maksimalnu sigurnost.
- Odmah uključite sve pokazivače smjera.
Dok vozilo nije potpuno stalo, usmjerite ga, po mogućnosti, do ugibališta ili stanite desno na prometnu traku za zaustavljanje vozila u nuždi, a ukoliko nemate niti te mogućnosti – što je moguće više udesno. Tako ste osigurali eventualnu mogućnost prolaska vozila iza, a i mogućnost prolaska interventnim vozilima.
- Isključite motor, ključ ostavite u kontakt bravi kako bi osobe iz službe pomoći mogle pokretati vozilo (pazite - uzrujani uvijek možete zaboraviti gdje vam je ključ, ukoliko ga vadite iz kontakt brave).
- Ostavite uključena pozicijska svjetla.
- Vozilo napustite kroz desna vrata. Ako to nije moguće prije izlaženja obavite potrebne provjere situacije iza i oko vašega vozila, pogledom u ogledala, okretom glave preko desnoga ramena. Lijeva vrata otvarajte, isključivo, desnom rukom, jer je to garancija okreta tijela i zahvaćanja pogledom najvećega prostora lijevo-iza.
- Obucite reflektirajući prsluk.
- Označite vozilo sigurnosnim trokutom na propisnoj udaljenosti.
- Učinite sve što je u vašoj moći da ne dođe do nalijetanja drugih vozila.
Uputite se prema SOS telefonu zatražiti pomoć od tunelskog nadzornog centra. Ne koristite svoj mobilni uređaj, jer mobilni uređaj ne pokazuje vaš položaj u tunelu, nadzornom osoblju. Ako u blizini nema SOS telefona zovite mobitelom 92 ili 112, ali tada morate reći približno točno gdje se nalazite (gledajte oznake na stjenkama tunela – koliko metara do jednog od izlaza). Pazite kako hodate tunelom. Koristite za hodanje predviđen prostor ili idite uz rub zida tunela. Korisno je baterijskom svjetiljkom upozoravati na svoj položaj.
- Slijedite upute osoba iz nadzornog centra.
- Pomoć pričekajte kod svoga automobila.
Kako postupiti u slučaju prometne nesreće u tunelu?
Postupak je gotovo identičan prethodnom, samo što je vaša obveza pružiti prvu pomoć osobama koje su ozlijeđene u nesreći – ako ih ima, a osim brojeva 92 ili 112 možete zvati i 94.
Kako postupiti u slučaju požara u tunelu?
Zapali li se vaše vozilo, pokušajte se ako je to moguće s obziru na situaciju - izvesti iz tunela. Ako to nije moguće, odmah uključite sve pokazivače smjera.
- Odmah stanite vozilom što više udesno, u ugibalište ili desno na prometnu traku za zaustavljanje vozila u nuždi. Tako omogućujete prilazak i prolazak vozilima vatrogasaca i pomoći.
- Isključite sva svjetla.
- Isključite motor, i napustite vozilo.
- Ostanite prisebni. Svaka sekunda vremena je dragocjena.
- Ne paničarite i na taj način bespotrebno gubite vrijeme.
- Požar na vozilu gasite u početnoj fazi priručnim aparatom za gašenje.
Ako nemate aparat za gašenje požara, uputite se prema označenom mjestu na kojem se nalazi aparat za gašenje. Aparati za gašenje se u pravilu nalaze na mjestima gdje i SOS telefon. Za svaku sigurnost, ako bi vatra izmakla kontroli, aktivirajte alarm i pozovite pomoć. Uključivanjem alarma automatski se aktiviraju kamere, ulaz u tunel se zatvara, a brzina se u tunelu ograničuje.
- Ako napuštate vozilo i sami odlazite po aparat za gašenje, ključ ostavite u kontakt bravi kako bi vatrogasci i spasioci mogli pokretati vozilo.
- Ako imate suputnika, bolje je ostati uz vatru i pokušati ju držati pod kontrolom, a suputnika ili vozača koji naiđe, pošaljite po aparat za gašenje i po pomoć, odnosno uključivanje alarma.
- Pazite kako hodate tunelom.
- Slijedite upute osoba iz nadzornog centra.
- Ako vatra izmakne kontroli, uputite se prema izlazu iz tunela ili izlazu za nuždu.
- Pomozite suputnicima i drugima da što prije napuste mjesto požara.
- Spasite sebe i svoje putnike, jer vaše vozilo je već vjerojatno izgubljeno.
Ako pak naiđete na zapaljeno vozilo ili požar u tunelu, ako je ikako moguće izvezite automobil iz tunela. Ako to nije moguće, poduzmite potrebne sigurnosne mjere sa svojim vozilom:
- Prekinite vožnju na dovoljno sigurnoj udaljenosti od požara kako biste što manje ugrozili svoje vozilo.
- Neka je to po mogućnosti u ugibalištu ili stanite desno na prometnu traku za zaustavljanje vozila u nuždi ili što je moguće više udesno. Tako ste osigurali mogućnost prilaska i prolaska vozilima vatrogasaca i pomoći.
- Isključite svjetla, uključite samo pozicijska, ugasite motor, ključ ostavite u kontakt bravi i brzo napustite automobil.
U takvoj situaciji važni su životi ljudi. Pomozite i drugima, ako je to ikako moguće.
- Budite prisebni. Ne dajte mjesta panici.
- Pozovite pomoć SOS telefonom. Ukoliko to nije moguće koristite mobitel.
- Ako su dim ili vatra u tunelu, maknite se od vatre i pođite što brže prema izlazu za nuždu ili ka izlazu iz tunela.
- Hodajte uzduž zida tunela. Pazite na dolazeća interventna vozila, vatrogasce ili druga vozila.
- Vodite se svjetlima za nuždu ili crtom na zidu tunela.
Za sigurnost u tunelima najodgovorniji ste samo vi vozači, vaš način vožnje i prisebnost u slučaju iznenadne, neočekivane situacije! Visoka razina prisebnosti može pomoći da se posljedice budu izbjegnute ili bitno smanjene.
NAJVEĆE NESREĆE U TUNELIMA
1999.
Tunel Mont Blanc (Francuska/Italija) požar, 39 poginulih.
2001.
Tunel Tauern (Austrija) sudar i požar, 12 poginulih.
2001.
Tunel Helbersberg (Austrija) lančani sudar, dvoje poginulih.
2001.
Tunel Gleinalm (Austrija) sudar i požar, petero poginulih.
2001.
Tunel Amberg (Austrija) lančani sudar, troje poginulih.
2001.
Tunel Gotthard (Švicarska) sudar i požar, 11 poginulih.
2006.
Tunel Ledenik (Hrvatska) sudar, četvero poginulih. |
|
Nenad Zuber, kolovoza 2006. godine
|
 POGLEDAJTE  |
|
PROMISLITE |
|