PROCITAJTE |
Jesmo li zakoračili u budućnost? |
Nenad Zuber |
Interesantni se tekstovi „vrte“ medijima, već dulje vrijeme. Ono što je nekada bio san vizionara sada postaje stvarnost. Sve je češći slučaj u svijetu da se konstruiraju automobili koji mogu letjeti, odnosno letjelice koje mogu sudjelovati u prometu na cesti. Jesmo li se, ovim tehničkim rješenjima, zakoračili u budućnost koja je predskazana u filmovima znanstvene fantastike? Jesmo li se, ovim tehničkim rješenjima, rješili prometnih gužvi?
Slike preuzete sa stranica tvrtke Terrafugia
Hoćemo li uskoro malo voziti po cesti pa na zgodnom, ravnom dijelu auotceste … poletjeti …? Sada više ne možemo reći, tko zna, kad se sada pouzdano zna da hoćemo!
Tvrtka Terrafugia, Boston, Massachusetts, SAD, nakon testiranja i opsežne dokumentacije, dobila je 26. siječnja 2021. od FAA -Savezne uprave za zrakoplovstvo, poseban certifikat za lagani sportski zrakoplov. Trenutno je dostupan samo pilotima i polaznicima škole letenja, a njegova komponenta koja uključuje i automobil trebat će još koju godinu pričekati dok ne postane „legalna na ulicama“, s obzirom na to da mora udovoljiti standardima sigurnosti na cestama. U kompaniji Terrafugia nadaju se da će sve dozvole za ovo hibridno vozilo (zemlja-zrak) dobiti do 2022. godine.
Ovu jedinstvenu intaegraciju zrakoplova dvosjeda i automobila, tvrtka Transition® je dizajnirala tako da zadovolji sigurnosne standarde i Savezne uprave za zrakoplovstvo (FAA) i Nacionalne uprave za sigurnost autocesta i prometa (NHTSA) u Americi. Ovo je zaista prekretnica u dosadašnjoj praksi!
Zainteresirani za upravljanje ovakvim automobilom – letjelicom morat će imati obje dozvole - i vozačku i dozvolu za upravljanje sportskim avionima. Ali, kao da je to bitno za one koji će si moći priuštiti takvo vozilo!
Preobrazba automobila u letjelicu ili obratno, iz letećeg u cestovno vozilo događa se kao u SF filmu za jednu minutu! Polijetanje ili slijetanje moći će se obaviti s autoceste ili malog aerodroma, odnosno tamo gdje će letjelica moći raširiti svoja krila raspona nešto većeg od osam merata. Nakon slijetanja, krila se preklapaju, a automobil može ući u običnu garažu za automobile.
Letjelica – automobil Trafugia Transition nije težek noti 600 kilograma,a može letjeti na visini od tri kilometra i prijeći udaljenost od oko 650 kilometara. Avionski motor može raditi na premium benzinu ili avionskom gorivu, dok automobil pokreće hibridno-električni motor.
Terrafugia Transition trenutno razvija nekoliko modela letećeg automobila, a jedan od njih je i četverosjed TF-X koji ima kompjuterske komande pomoću kojih će putnici jednostavno moći utipkati svoju željenu destinaciju te će automatski izbjegavati drugi zračni promet kao i loše vremenske uvjete.
O prvom automobilu na svijetu koji je u Americi dobio dozvolu za letenje, pisao je i Jutarnji list sredinom veljače ().
No, budućnost se ne događa samo u Sjedinjenim Američkim Državama! I Europa ima što za reći!
Nizozemska kompanija PAL-V pocela je još 2001. s dizajniranjem i projektiranje zrakoplova za vožnju. Krajem 2020. su uspjeli certificirati za vožnju europskim cestama svoj model leteceg automobila Liberty koji je u stanju, osim vožnje cestama, i poletjeti.
Na projektu AUTA KOJI LETI - AVIONA KOJI VOZI, PAL-V surađuje s Europskom agencijom za civilnu avijaciju (EASA - European Union Aviation Safety Agency) još od 2015. Od veljače 2020. prošli su složenu proceduru testiranja i certificiranja, za ovaj leteći automobil, da bi konačno uspjeli sasvim legalno na vozilo postaviti registracijske pločice.
Tako je prvi leteći automobil – Liberty, dobio dozvolu za europske ceste i odnedavno se smije legalno kretati europskim cestama. Dobivanje dozvole za vožnju cestom sa sklopljenim propelerom i stražnjim stabilizatorom je, naravno, tek prvi dio certificiranja nečega što se zove leteći automobil. Sljedeći korak PAL-V-a je certificiranje automobila za letenje. Liberty bi trebao letjeti poput helikoptera.
Završetak tog procesa certificiranja očekuje se tijekom 2022. godine. Prije toga bit će potrebno dostaviti 1.200 raznih testova i izvješća, te odraditi najmanje 150 sati naleta.
Liberty spreman za cestu
Ovaj automobil koji leti - avion koji vozi, malo je drugačije koncipiran od ranije opisanog američkog modela.
Masa mu je oko 600 kilograma. Motor od 100 konjskih snaga postiže največu brzinu vožnje od 160 km na sat, s dometom od nešto više od 1300 kilometara.
Ovaj leteći automobil vozi na obično automobilsko benzinsko gorivo. Po cesti ili zraku sposoban je, ili će biti, prevoziti dvoje ljudi, jednog vozača/pilota i jednog putnika na suvozačkom sjedalu.
PAL-V Liberty inspiriran je jedinstvenim stilom i dizajniran je u suradnji s talijanskim dizajnerima u kombinaciji autentičnosti i modernih, visoko kvalitetnih materijala.
Liberty spreman za let
Automobil koji leti - avion koji vozi opremljen je propelerom i stražnjim stabilizatorom koji pogoni motor snage 200 konjskih snaga, postiže brzinu od 180 kilometara na sat, a domet mu je 500 kilometara.
Leteći automobil će u ovom obliku biti vožen cestama kako bi se testirala njegova izdržljivost u stvarnim prometnim uvjetima, a tek kad se sve navedeno dovrši Liberty će biti moguće ponuditi krajnjim kupcima. Ono što je interesantno, rezervacije za kupnju već su otvorene – njih 90! Iako je za pretpostaviti da je letenje automobilom skup sport, navodno PAL-V već ima sasvim dovoljno zainteresiranih koji su spremni izdvojiti 399 tisuća eura za osnovni model, ili 599 tisuća eura za najnapredniju inačicu letećeg automobila.
Zainteresirani mogu do licence za letenje na prilično jednostavan način. Trening za PAL-V postoji od šest modula koji će zainteresirane na najbolji način pripremiti za samostalno i pouzdano letenje. Pregled tečaja i koraka za dobivanje licence je slijedeći: Modul 1: kontrolirajte svoj PAL-V u zraku; Modul 2: Uzlijetanje i slijetanje; Modul 3: Operacije oko uzletišta; Modul 4: Napredni manevri i samostalno letenje; Modul 5: Navigacija i samostalno letenje; Modul 6: Pripremite se za pilotsku dozvolu.
Pa tko voli, neka izvoli!
Poletio je još jedan leteći automobil, ovaj puta u Slovačkoj
Očito da je natjecanje u tehničkim rješenjima vezanim za leteće automobile među inovatorima, već davno „na dnevnome redu“. Jedana takav projekt vezan za istraživanja i razvoj automobila koji leti - aviona koji vozi, razvijan je u Slovačkoj pod motom: Nema više znanstvene fantastike. Ono što je nekada bila vizija i san malobrojnih, a i znanstvena fantastika za mnoge – sada je stvarnost!
San vizionara Stefana Kleina, osnivača tvrtke KleinVision „star“ je vec tridesetak godina. Pocetak Kleinovih letecih automobila datira još iz 1989. godine. Klein je predstavio 1996. novi koncept s kodnim imenom AM2. Ovo je prvi prototip u kojem se nacin rada automobila/zrakoplova postiže transformacijom. Kljucni korak u procesu transformacije je rotacija krila oko glavnog vijka krila. U vlastitoj tvrtki KleinVision, od 2017. razvijaju AirCar - potpuno novu, patentiranu novu i jedinstvenu tehnologija.
Automobil... |
...zrakoplov |
AirCar-om su obavili niz pokusnih letova tijekom 2019. kako bi ga pripremaili za komercijalizaciju. Aktualna verzija AirCar-a, automobila s krilima, već je njegova peta generacija koju Klein Vision testira. Pokusni letovi u malenoj slovačkoj zračnoj luci Piešťany pokazali su da se automobi pretvara u zrakoplov, poljeće na samo 300 metara piste, uzdiže se do visine od oko 1.500 stopa (500 metara) te slijeće natrag na pistu.
Pretvaranje iz automobila u zrakoplov i natrag obavlja se automatizirano, pritiskom na jedan gumb u kabini, i traje tek oko tri minute. Masa praznog letećeg automobila je 1.100 kilograma, a poletjeti može s dodatnim teretom od 200 kilograma. Pogoni ga BMW-ov benzinski motor zapremnine 1,6l koji proizvodi 140 konjskih snaga. Procjenjuje se da bi domet s jednim rezervoarom goriva mogao biti oko 1.000 kilometara, a potrošnja mu je oko 18 litara na sat. Brzina leta bit će oko 200 kilometara na sat.
Planovi za sljedeće korake KleinVision-a uključuju izradu naprednije i snažnije verzije s motorom od 300 KS u narednih šest mjeseci. Za takav model navodno već imaju kupca. Nakon toga nastavlja se razvoj, a najavljuje se i šira komercijalizacija te otvaranje europskog tržišta letećih automobila.
O ovim projektima pisao je i BUG na stranicama:
https://www.bug.hr/tehnologije/prvi-leteci-automobil-dobio-dozvolu-za-europske-ceste-17133
https://www.bug.hr/tehnologije/poletio-je-jos-jedan-leteci-automobil-ovaj-puta-u-slovackoj-17191
Sigurno da ovdje spomenuti projekti nisu jedini i jedinstveni u svijetu. Razvoj ovoga koncepta sada će ići brzinom koju ćemo teško moći slijediti. Kao i sve inovacije (pa čak i one koje sežu do komercijalnog leta u svemir) uvijek će imati one koji će moći financirati eksploataciju i svoje snove. Tko zna, možda leteći automobili postanu dostupni širokom krugu korisnika. Za sada će biti zasigurno dostupni i u upotrebi za nadzor prometa, policiji, vatrogascima, hitnim službama i uskome krugu financijski moćnih zaljubljenika.
Da smo po ovome pitanju zakoračili u budućnost – jesmo. Sigurno! Što se letećih automobila tiče, nema više znanstvene fantastike – sve je stvarnost!
Nenad Zuber , ožujka 2021. godine
|