PROVJERITE |
|
PROCITAJTE |
10 zapovjedi za zelenu vožnju |
|
1.
Kupujte zeleno
- Provjerite ekološke performanse (standarde emisije/ekonomičnost goriva) prije nego kupite novi automobil, gorivo ili dijelove.
- Kupite vozilo s najučinkovitijom potrošnjom goriva koja zadovoljava vaše osobne svakodnevne potrebe.
- Raspitajte se o kupnji hibridnih automobila, oni su budućnost. Hibridno vozilo (za pogon koristi kombinaciju benzina i el. struje) na prijeđenih 20.000 kilometara emitira oko dvije tone CO2, dok sportski automobil koji koristi benzin za istu prijeđenu kilometražu u atmosferu izbaci šest tona CO2, a srednje jaki osobni automobil oko četiri tone.
- Trošite goriva „pete generacije“, goriva po EURO 5 standardu s propisanom oznakom BS - koja imaju sadržaj sumpora manji od 10 ppm, time produžujete vijek trajanja motora vašega automobila, prelazite do 10% više kilometara s istom količinom goriva i štedite svoj novac i prirodu.
2.
Planirajte svoje putovanje
- Planiranjem svojega putovanja možete izbjeći kašnjenje i bespotrebna skretanja. Deset minuta nepotrebne vožnje u jednosatnom putovanju rezultira s 14% nepotrebne potrošnje goriva.
- Izbjegnite gužve i prometne špice. Na posao se uputite ranije kako biste izbjegli gužve i čekanje u kolonama, što uzrokuje bespotrebno sagorijevanje goriva. Birajte alternativni pravac, sporedne ulice, izbjegnite prometne čepove.
- Možda niste znali da troškovi izazvani zastojima na prometnicama, uključujući redovita putovanja na posao - dosežu prosječnu vrijednost od 1% BDP-a (bruto društvenog proizvoda) u Europskoj uniji, a u Velikoj Britaniji i Francuskoj čak i 1,5%.
- Za odlazak po novine ili u dućan, čak i za kraću relaciju ne koristite automobil. Idite pješke ili razmotrite mogućnost korištenja bicikla ili pak javnog gradskog prijevoza.
3.
Cesto provjeravajte pritisak u gumama
- Vožnja s gumama čiji pritisak iznosi samo 50 kPA (o,5 kb/cm2) manje od propisanog, smanjuje efikasnost goriva za 2%, a čak za 4% u gradskim i prigradskim područjima.
- S obzirom da se oko 20 % energije potrebne za vožnju automobila koristi za svladavanje otpora kotrljanja, važno je imati propisani tlak zraka u gumama. Povećanje toga otpora izravno utječe na povećanje potrošnje goriva.
- Proizvođač je točno propisao pritisak zraka u gumama za prazno vozilo s vozačem i za maksimalno opterećenje. Pridržavajte se propisanoga.
- Vožnja s preniskim pritiskom zraka u gumama, producira višestruku štetu: zbog povećanih otpora kotrljanja povećava se nepotrebno trošenje guma, pogoršavaju se i vozna i upravljačka svojstva automobila, a potrošnja goriva se povećava.
- Veće opterećenje vozila zahtijeva veći pritisak u gumama.
- Bar jednom mjesečno prekontrolirajte pritisak zraka u gumama. Posebno prije dužih putovanja, ali i nakon putovanja zbog povratka na uobičajeno. Time ćete povećati i vijek trajanja guma.
- Osim što će vam vožnja biti nešto neudobnija, isplativije je voziti s „više zraka u gumama“. Ne pretjerujte, držite se propisanoga i redovito kontrolirajte.
4.
Smanjite nepotreban teret i izbjegnite uporabu krovnih nosača
- Vožnja s preopterećenim vozilom automobila zahtjeva veću snagu, a to dovodi do značajnog smanjenja ekološke učinkovitosti goriva.
- Više snage zahtjeva više potrebnog goriva, a to znači veću emisiju štetnih plinova u atmosferu.
- Znajte da se prosječno na svakih 100 kilograma težine tereta troši do pola litre goriva više, na svakih 100 kilometara puta. Izračunajte koliko će vas „koštati“ prijevoz četiri ili pet osoba u vašem vozilu s prtljagom u prtljažnom prostoru automobila koji može imati nosivost i preko dvije stotine kilograma.
- Ne opterećujte automobil bespotrebnim stvarima. Alat koji ne koristite, torbe, kanistre, i drugi bespotrebni teret, koji može imati i nekoliko desetaka kilograma, na vozite danima u vozilu. Ako ne morate, ne prevozite građevinski materijal u vozilu.
- Budite promišljeni pri prijevozu osoba i osobne prtljage. Opterećujte vaš automobil samo onoliko koliko je to uistinu potrebno.
- Prtljaga na krovu ili vožnja s nepotrebnim teretom montiranim na krovu će pridonijeti lošoj aerodinamici i prekomjernom otporu zraka koji snaga motora mora svladati. Svaki automobil ima svoj koeficijent aerodinamičnosti. Što je karoserija automobila aerodinamičnija, automobil stvara manji otpor zraka, što znači da troši manje pogonskog goriva za svladavanje tog otpora.
- Svaki teret na krovu, klasični nosači za teret na krovu, nosači za skije, bicikle, sanduci za teret predstavljaju narušavanje aerodinamičnosti vašega automobila. Već sami poprečni osnovni nosači na koje se montiraju namjenski nosači, uz buku, uzrokuju povećanje potrošnje goriva za 1/2 litre na svakih 100 prijeđenih kilometara.
- Najbolje je za prijevoz tereta na krovu koristiti aerodinamične sanduke.
- Teret uvijek pravilno rasporedite na krovu, zapreminu pokušajte maksimalno smanjiti i dobro ga učvrstite.
- Pokušajte teret slagati aerodinamično, npr. vrhove skija okrenite uvijek prema stražnjem kraju vozila.
- Vožnja velikom brzinom opasna je za nedovoljno učvršćen teret na krovu, stabilnost vozila, i dodatno povećava potrošnju goriva.
- Ako imate puno prtljage racionalnije vam je upotrijebiti laku prikolicu, znatno ćete manje potrošiti goriva.
- Odmah po prestanku potrebe za prijevozom stvari na krovu skinite teret i nosače s automobila.
5.
Nemojte zagrijavati motor prije polaska
- Današnji osobni automobili ne trebaju se zagrijavati, osim u hladnim podnebljima i nakon dugog perioda nekorištenja. Početna, polaganija vožnja je dovoljna da se motor zagrije i dosegne radnu temperaturu.
6.
Racionalno koristite klima-uređaj i ostale
potrošače energije u vozilu
- Ni struja koja se proizvodi u automobilu nije „besplatna“. Što je više potrošača uključeno istovremeno opterećenja su veće i troši se više goriva. Racionalno se ponašajte s potrošačima u vozilu.
- Najviše goriva troši uređaj za klimatizaciju u vozilu. Potrošnju goriva povećava do jedne litre na 100 kilometara prijeđenog puta.
- Izbjegavajte prekomjerno rashlađivanje. Uređaj za klimatizaciju u vozilu kod vanjske temperature od 25 stupnjeva Celzijusa povećava potrošnju goriva za 12 %.
- Prekomjerno rashlađivanje unutrašnjosti vozila u odnosu na vanjsku temperaturu nije niti zdravo.
- Naravno, tu su još svjetla, svjetla za maglu, stražnje svjetlo za maglu, ventilacija, radio ili drugi audio uređaji koji mogu povećati potrošnju još za otprilike jednu litru goriva.
- Isključite nepotrebne potrošače na vašem vozilu. Svjetla za maglu, stražnje svjetlo za maglu koristite samo kada je to nužno. Čak i u uvjetima magle isključite ove potrošače kada vozite u koloni.
7.
Ubrzavajte nježno, držite stalnu brzinu, vozite umjerenom brzinom
- Ne ubrzavajte naglo, s mjesta krećite nježno. To vas može koštati i do 25% više potrošenog goriva. Ne dozvolite da vam gume zaškripe (proklizavaju) pri ubrzavanju.
- Postupno ubrzavajte, vozite ravnomjerno, izbjegavajte nagla iznenadna ubrzavanja ili nagla kočenja. Ako u vozilu imate putno računalo koje mjeri trenutnu potrošnju goriva, jasno ćete vidjeti koliko vas košta neracionalna vožnja.
- Izbjegavajte vožnju preblizu vozilu ispred, jer uzrokuje nepotrebno ubrzanje/usporavanje, uz trošak od 2 do 6% manje učinkovitosti goriva u gradskim i prigradskim područjima.
- Brza i nervozna vožnja uz stalno i nepotrebno pretjerano ubrzavanje, a onda naglo kočenje uzrokuje povećanu potrošnju goriva. Najveća je potrošnja kod ubrzavanja po načelu „gas do daske“. Svako kočenje doslovno uništava pogonsku energiju, koja se pretvara bespotrebno u toplinu (očituje se u zagrijavanju sustava za kočenje).
- Vozite umjerenom brzinom, ravnomjerno, u skladu s propisanim brzinama i ograničenjima brzina.
- Isplativije je izabrati vožnju u nižim brojevima okretaja i višem stupnju prijenosa. Vozite najčešće u najvećem mogućem stupnju prijenosa vašega vozila i održavajte zadovoljavajući broj okretaja bez zamaranja motora.
- Najveći broj automobila troši optimalnu količinu goriva u petoj (šestoj) brzini pri konstantnih 80 km na sat. Takvom se vožnjom, dugoročno, štedi najviše goriva i najmanje zagađuje okoliš.
- Prilagodite stupanj prijenosa cesti kojom vozite (uzbrdica, nizbrdica, zavoj, otvorena cesta, naselje). Ne povećavajte broj okretaja do maksimuma. Stupanj prijenosa mijenjajte pri najvišem zakretnom momentu motora. Gledajte u brojač okretaja ili to odredite iskustveno po zvuku motora. Pravodobno i pravilno prebacivanje u viši stupanj prijenosa može uštedjeti do 8% goriva. Moderni motori su fleksibilniji nego prije i omogućavaju ranije prebacivanje u viši stupanj prijenosa bez oštećenja motora. Idealna točka za promjenu brzine je između 2.000 i 2.500 o/min.
- Gradska vožnja, kratke relacije (na kojima motor ne stigne postići radnu temperaturu), učestalo mijenjanje nižih stupnjeva prijenosa, veći broj okretaja motora – sve to troši, naravno, znatno više goriva nego vožnja izvan naseljenog mjesta. Zato su gradovi često ekološke bombe, najzagađenija mjesta.
- Umjerenom vožnjom i redovitim održavanjem znatno ćemo uštedjeti na gorivu. Nerazumnom se vožnjom troši 20 do 30% goriva više nego je potrebno, a time se ugrožava kakvoća zraka u okružju.
- Ne bacajte novac kroz ispušnu cijev automobila!
- Povećavanjem brzine do maksimalne bitno rastu otpori vožnje, poglavito otpor zraka. Dvostrukim povećanjem brzine utrošak energije se povećava za četiri puta, a angažirana snaga za osam puta. Dakako, proporcionalno se povećava i potrošnja goriva, te se doista vrijedi zapitati - isplati li se voziti prebrzo?
- Povećanje brzine za svakih 10 km na sat, znači u prosjeku oko 1/2 litre goriva više na 100 kilometara prijeđenog puta.
8.
Kočite motorom
- Vožnja s predviđanjem onoga što slijedi, pravodobno otpuštanje papučica gasa kod prepoznavanja situacije u kojoj se treba zaustaviti, obustavlja opskrbu gorivom i donosi 2% veću iskoristivost goriva.
- Planirajte svoju vožnju, gledajte i mislite unaprijed. Povećajte razmak između vašega automobila i onoga ispred vas kako biste imali dovoljno vremena za umjerenu i pravodobnu reakciju kočenja motorom ili izbjegavanja naleta.
- Uvijek budite spremni na brze promjene situacije u prometu i ne dajte da vas iznenade. Predvidite ih. Ne vozite „na auspufu“ vozila ispred. Morat ćete naglo kočiti, ako dođe do iznenadne promjene situacije.
- Ne približavajte se raskrižjima na kojem je crveno svjetlo velikom brzinom, kako ne biste morali naglo kočiti. Promatrajte situaciju daleko pred automobilom, oduzmite gas pravodobno, koristite inerciju vozila, neka se automobil dokotrlja do raskrižja i tada lagano zakočite. U tom slučaju vaše vozilo ne troši gorivo.
- Po mogućnosti, što je moguće češće kočite motorom, a kočnicu koristite samo kad je to nužno.
9.
Neka vam motor ne radi u neutralnom hodu (leru)
- 10 minuta rada u leru s isključenom klimom rasipa 130 cc goriva. Isključite motor umjesto da radi u leru, kada je to sigurno i moguće učiniti.
- U velikim gužvama, za crvenog svjetla na raskrižju, dok čekate na prijelazu ceste preko željezničke pruge, na parkiralištima, kod ulaska na trajekte, za vrijeme dok stojite i nekoga čekate u vozilu, kao i u sličnim situacijama - isključivanjem motora sprečavate nepotrebnu emisiju CO2 u atmosferu.
- Ne turirajte motor u visokim okretajima bespotrebno, niti dok stojite na mjestu ili dok krećete s mjesta.
- Savjetujemo – ako, iz bilo kojega razloga, stojite na mjestu više od 20 sekundi, isključite motor! Ušteda goriva može biti značajna!
10.
Smanjite svoju emisiju CO2
- Ako ne možete smanjiti korištenje osobnog automobila, razmotrite kupnju ekonomičnijeg automobila s manjom potrošnjom ugljika, razmjerno vašoj godišnjoj kilometraži.
- Kupite vozilo s katalizatorom, s manjom snagom motora, manjom potrošnjom goriva, dieselskim motorom, boljom aerodinamičnom karoserijom, s putnim računalom.
- U vaše vozilo s pogonom na benzin ugradite pogon na plin. Uštedjet ćete, jer je autoplin ipak najjeftinije pogonsko gorivo i za prirodu je prihvatljivo.
- Održavajte redovito vaš osobni automobil. Loše održavan automobil može proizvesti i do 50% više CO2. Neodržavano vozilo troši znatno više goriva. To vam je nepotreban trošak i nepotrebno uništavanje kakvoće zraka.
- Ulaganje u servisiranje automobila višestruko se vraća, ne samo kroz povećanu sigurnost, nego i kroz smanjenu potrošnju. Podešen motor znatno smanjuje emisiju štetnih plinova, ali i bolje „vuče“ te troši znatno manje goriva.
- Nemojte štedjeti na izmjeni ulja. Koristite po mogućnosti što kvalitetnija suvremena ulja, jer ćete tako uštedjeti oko pet 5% goriva.
- Najznačajnija odluka je: voziti manje! To je prvi korak k uštedi novca, doprinos vašemu zdravlju i brizi za vaš okoliš. Hodajte, pješačite, vozite bicikl, odaberite bar jedan dan u tjednu bez automobila.
- Koristite javni gradski prijevoz. Javni gradski prijevoz koristi za prirodu prihvatljiva učinkovita goriva: bio-diesel ili plin, ali i električnu energiju. Svako vozilo javnog prijevoza zamjenjuje od 40 do 70 osobnih automobila. Smanjuju gužve. Prihvatljiva su za okoliš.
- Promijenite svoj dosadašnji način vožnje i loše navike, vozite racionalnije, štedljivije, vozite defenzivno, vozimo mudro, vozite ekološki! I ne košta vas gotovo ništa.
I na kraju, istraživanja uzroka nesreća potvrđuju da su racionalniji, štedljiviji i mudriji vozači usto i sigurniji vozači. To je vrlo uvjerljiv razlog da razmislite o svom načinu vožnje!
Kako potražnja za korištenjem automobila raste diljem svijeta, razvoj i implementacija čišćih i učinkovitijih tehnologija goriva i zelenih automobila - ključ su naše buduće mobilnosti!
Nenad Zuber , svibanj 2008. godine
|
POGLEDAJTE |
|
PROMISLITE |
|