PROVJERITE |
|
PROCITAJTE |
Učinimo automobile zelenima |
|
Svjetska automobilistička federacija FIA usvojila je, na prijedlog Svjetskog vijeća za mobilnost i automobile, na svojoj Generalnoj skupštini u listopadu 2007. godine u Parizu: Deklaraciju o kakvoći zraka, klimatskim promjenama i ekonomičnosti goriva, kao podlogu za provedbu ovogodišnje globalne, svjetske kampanje „Make Cars Green“.
Deklaracija pruža sveukupni okvir za politiku FIA-e koja na globalnoj razini obuhvaća brigu o kvaliteti zraka, klimatskim promjenama, učinkovitosti i ekološkoj prihvatljivosti goriva.
Svrha ovogodišnje globalne ekološke kampanje Učinimo automobile zelenima je promocija svih preporuka, prijedloga i aktivnosti koje doprinose smanjenju štetnog utjecaja automobila na okoliš. Usmjerena je prvenstveno prema političarima koji moraju uvidjeti značaj okoliša u kojem žive. Isto tako i potrošači/vozači moraju razumjeti svoj utjecaj i biti svjesni da i oni trebaju odigrati svoju ulogu u zaštiti okoliša.
JESTE LI ZNALI
- Danas su vozila čišća i učinkovitija (po iskoristivosti goriva) nego ikada prije, što je rezultat poboljšanja ekoloških performansi motornih vozila kao i čistoće goriva. Time je reducirana otrovna emisija plinova štetnih za okoliš, kao i količina CO2 po vozilu.
- Usprkos tomu, prema posljednjim procjenama, emisija stakleničkih plinova se povećala za 70 % između 1970. i 2004. godine.
- Promet, to jest osobni automobili i ostala transportna sredstva sudjeluju u ukupnoj emisiji stakleničkih plinova s više od 25%.
- Trenutno imamo 600 milijuna motornih vozila u uporabi diljem svijeta, a predviđa se da će se ta brojka udvostručiti do 2020. godine na preko 1,2 milijarde vozila i većina tog porasta dešavat će se izvan Europe, u rastućim tržištima poput Kine i Indije.
- Globalna potražnja za naftom će očekivano rasti sa sadašnjih 84 milijuna barela dnevno na 116 milijuna do 2030. godine, što će nedvojbeno dovesti do smanjenja naftnih kapaciteta i usporavanja proizvodnje.
KAMPANJA UČINIMO AUTOMOBILE ZELENIMA
POKREĆE SE:
- kao poticaj svim autoklubovima članovima FIA-e, koji diljem svijeta djeluju u više od 120 zemalja, na promociji globalne borbe protiv klimatskih promjena,
- kao poziv FIA-e na globalno nastojanje da se emisija ispušnih plinova svede na razinu 140 grama CO2 po prijeđenom kilometru,
- kao potpora trenutnim nastojanjima u Europi i svijetu da se uspostave regulatorna ograničenjima emisije CO2,
- zbog senzibilizacije javnosti i promjene promišljanja osobne uloge i odgovornosti za zaštitu okoliša i utjecaj na smanjenje emisije stakleničkih plinova čime se izravno utječe na poboljšanje kakvoće zraka
Ukupnu emisiju CO2 i stakleničkih plinova u atmosferu uzrokuju:
KAKO PROVESTI KAMPANJU
…. na nacionalnoj razini
FIA Vladama zemalja preporučuje niz mjera kojima mogu povećati učinkovitost u realizaciji ciljeva globalne kampanje:
- Vlade moraju kontinuirano provoditi politiku i mjere za poboljšanje kvalitete zraka, ublažavanje klimatskih promjena, te promovirati ekonomičnija, kvalitetnija goriva, goriva s manje sumpora, alternativna goriva, odnosno goriva koja su prihvatljivija za okoliš i koja izgaraju bolje i manje štetno za prirodu. Treba poticati mobilnost koja je učinkovitija u smislu smanjenja globalne emisije CO2.
- Vlade trebaju promovirati nove čišće „zelene tehnologije vozila“, vozila poboljšanog aerodinamičnog dizajna i dijelova, s indikatorima (on-bord) dijagnostike koji pomažu u eko načinu vožnje, a takva promidžba će utjecati na izbor od strane potrošača.
- Vlade mogu utjecati na manju i efikasniju potrošnju goriva poticanjem urbanog planiranja, cestovne infrastrukture i mreže prometnica, čime bi se smanjili zastoji i poboljšala protočnost prometa. Investicije u poboljšani kapacitet cesta mogu značajno smanjiti emisije plinova i razine buke motornih vozila, a mogu utjecati i na smanjenje svjetlosnog zagađenja. Inteligentni transportni sustavi mogu također značajno doprinijeti učinkovitosti i međuoperativnosti načina transporta.
- Vlade mogu primjenjivati „zeleno oporezivanje“ kako bi potrošače potaknuli na korištenje čišćih automobilskih proizvoda i učinkovitijih goriva. Poreznim poticajima, bi primjerice, trebalo ubrzati prodor na tržište novih ekoloških prihvatljivih tehnologija. To bi ohrabrivalo potrošače da kupuju vozila, goriva i dijelove koji mogu smanjiti otrovne emisije plinova i CO2 u atmosferu, pogotovo ako bi time smanjili troškove vožnje.
- Oporezivanje kod registracije vozila treba reformirati da se ne odnosi samo na vlasništvo, već i na racionalno korištenje vozila. Porezno treba stimulirati vozače na zamjenu vozila bez katalizatora onima koji imaju katalizator.
- Ako Vlade žele potaknuti javnost na manje korištenje osobnih automobila, tada moraju osigurati dostupnost prihvatljivim alternativnim načinima prijevoza koji su sigurni, pouzdani, učinkoviti i jeftini.
- Vlade diljem svijeta trebale bi usvojiti aktivnu politiku za ubrzanje eko-modernizacije vozila koja koriste učinkovitija i za prirodu prihvatljivija goriva.
- Vlade u suradnji s autoklubovima trebale bi podržavati sveobuhvatni program informiranja potrošača kojima bi se poticala odgovorna mobilnost i kupnja čistih vozila, goriva s manje ugljika i čestica, što bi uz doprinos okolišu još i smanjilo trošak mobilnosti. Tome bi doprinijelo i označavanje eko-oznakama, a eko-testovi trebaju se koristiti za pružanje točnih i neovisnih informacija o ekološkim performansama proizvoda vezanih uz automobilizam.
- Programi osposobljavanja kandidata za vozače trebaju poticati eko-vožnju, racionalnu vožnju, vožnju s učinkovitim gorivima za privatne i profesionalne korisnike, a eko-vožnja treba biti integrirana u program vozačkih ispita i programe treninga sigurne vožnje.
- Treba podržati napore za promociju eko-vožnje, kao i uvođenje (on-bord) uređaja s informacijama za vozače poput ekonometara i indikatora stupnja prijenosa za pomoć vozaču u održavanju učinkovitije potrošnje goriva i smanjivanju njegovih troškova vožnje.
ŠTO VI MOŽETE UCINITI ZA OKOLIŠ
I PODRŽATI KAMPANJU?
Prije svega morate znati koliko i na što trošite energiju. Osobne upotrebe energije (potrošnja energije po domaćinstvu) procjenjuje se :
- na putnički cestovni prijevoz trošite 50 % energije
- na zagrijavanje ili hlađenje prostora u kojem živite - 29%
- a kućanski aparati i rasvjeta troše 21% ukupno potrošene energije vašeg domaćinstva
Zato pažljivo s potrošnjom energije! Smanjite postotak emisije stakleničkih plinova u atmosferu svojim osobnim zalaganjem. Razmislite o ovome!
Što osobno dobivate podrškom kampanje?
- Štedite vaš novac!
- Pomažete u borbi protiv klimatskih promjena!
- Poboljšavate kakvoću zraka!
- Štitite okoliš za sebe i svoju djecu!
Nenad Zuber , svibanj 2008. godine
|
POGLEDAJTE |
|
PROMISLITE |
|