Poštovani gospodine!
Primili smo Vašu mail poruku sa zamolbom za stručnim mišljenjem u vezi s problemom koji ste imali u mjestu Drage kod Pakoštana. S obzirom na to da se u ovome slučaju najvjerojatnije radi o sudaru dvaju vozila (iako to niste eksplicite naveli u Vašoj poruci) moramo Vas na početku upozoriti da naše mišljenje nikoga ne obvezuje u eventualnome sporu pred sudom i dokazivanju nečije krivice u eventualnom sudskome sporu. Naime, to je zadaća ovlaštenih sudskih vještaka koji u sporovima daju meritorni sud o prometnoj nesreći na temelju svih relevantnih podataka s očevida, a mi nemamo tekove ovlasti. To znači da naš odgovor na Vaš upit ne znači potvrdu ničije krivice ili nevinosti u nekom sporu vezanom za prometnu nesreću.
Ali, vrlo ćemo Vam rado dati naše stručno mišljene!
U mjestu Drage kod Pakoštana (čiju skicu ste nam poslali u privitku poruke) usporedno se pružaju dvije prometnice – D8, Jadranska magistrala i ulica Blaža Jurišića. Prema vašoj skici, vozač crvenog automobila se s autobusnog stajališta uključuje na Jadransku magistralu, presijeca prometni trak za vozila iz suprotnog smjera i skreće ulijevo u ulicu Blaža Jakšića. Vozač plavoga automobila kreće se ulicom Blaža Jurišića u smjeru sjeverozapada (smjer Pakoštane). Na mjestu koje ste označili dolazi do kontakta (kolizije) tih dvaju automobila.
Iz slike u prilogu vidljivo je da na ovome raskrižju nema prometnih znakova osim znaka obavijesti koji ukazuje na obilježen pješački prijelaz (nakon raskrižja). U funkciji povećanja sigurnosti prometa na kolniku Jadranske magistrale vidljive su horizontalne uzdužne oznake (pune i isprekidane). Isprekidana središnja uzdužna crta na Jadranskoj magistrali, nakon pune uzdužne crte, sugerira da nije zabranjeno s Jadranske magistrale skrenuti ulijevo u ulicu Blaža Jurišića. Dakle, radi se o raskrižju cesta od kojih ni jedna cesta nije cesta s prednošću prolaska – raskrižje cesta istih važnosti.
Područje raskrižja Jadranske magistrale i ulice Blaža Jurišića u razini je, pregledno je, nema objekata niti raslinja što bi smanjivalo preglednost vozačima iz bilo kojega smjera prilaska raskrižju. Vidljivost je bila (?) dobra (iako u svojoj poruci niste naznačili da li se sporna situacija dogodila danju, noću ili možda za smanjene vidljivosti iz nekoga drugog razloga). Dakle, u tim okolnostima svi sudionici prometa imali su jednake uvjete u prilasku raskrižju.
Kako bi bili zadovoljeni svi uvjeti sigurnosti (a i zakonski propisi i sigurnosna pravila), vozač crvenog automobila koji se s autobusnog stajališta (prema Vašoj skici) uključivao u prometni tok odnosno u desnu prometnu traku Jadranske magistrale, mogao je to učiniti samo ako se uvjerio (pogledom u bočno i unutarnje ogledalo za pogled unatrag, pogled preko lijevoga ramena) da uključivanje može obaviti na siguran način i bez ometanja ili ugrožavanja drugih sudionika prometa (članak 43. Zakona o sigurnosti prometa na cestama - pročišćeni tekst zakona, NN 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15, 108/17, 70/19, 42/20, 85/22, 114/22 na snazi od 01.01.2023.). Svoju namjeru vozač crvenoga automobila morao je najaviti uključivanjem odgovarajućih pokazivača smjera (članak 44. Zakona). Prije uključivanja u promet vozač crvenoga automobila morao je propustiti sva vozila koja se kreću prometnim trakom na koji se želio uključiti (članak 45. Zakona).
Nakon uključivanja na Jadransku magistralu vozač crvenog automobila ima namjeru skrenuti ulijevo u ulicu Blaža Jurišića, što mu je oznakama na kolniku (isprekidana središnja uzdužna crta) i dopušteno, ako se prije toga može uvjeriti da to skretanje može obaviti na siguran način. Skretanje obavlja (članak 56. Zakona) tako da provjeri prometne uvjete na raskrižju i utvrdi ima li vozila iz suprotnog smjera (koja se kreću Jadranskom magistralom, članak 57, stavak 2. Zakona). Svoje skretanje je naravno najavio lijevim pokazivačima smjera. Sve to mora obavljati s povećanim oprezom koji odgovara prometnim uvjetima na raskrižju. (članak 58. Zakona).
Ako su svi uvjeti sigurnosti ispunjeni, vozač skreće ulijevo. Ali … osim toga, vozač crvenoga automobila „ … dužan je brzinu kretanja vozila prilagoditi osobinama i stanju ceste, odnosno druge površine kojom se kreće te vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta, kao i gustoći prometa tako da vozilo može pravodobno zaustaviti pred svakom zaprekom koju, u konkretnim uvjetima, može predvidjeti, odnosno da može pravodobno postupiti prema prometnom pravilu ili znaku“ (članak 51. Zakona).
To znači da je vozač crvenoga automobila, u položaju kao na slici ispod, trebao usporiti, zastati, i još jednom provjeriti promet u ulici Blaža Jurišića. Tako to rade defenzivni vozači koji predviđaju moguće neželjene situacije u prometu. Dodatnom provjerom prometnih uvjeta u ulici Blaža Jurišića vozač crvenoga automobila trebao se uvjeriti, pogledom udesno, da nema vozila iz smjera Pakoštana, jer bi njih trebao propustiti zato što mu nailaze s desne strane (članak 57. stavak 1. Zakona „Na raskrižju cesta iste važnosti ili u susretu s drugim vozilom vozač je dužan propustiti vozilo koje nailazi s njegove desne strane“)!
Isto tako prema načelima defenzivne vožnje vozač crvenoga automobila trebao je pogledati i ulijevo u ulicu Blaža Jurišića nailazi li vozilo njemu s lijeve strane. Siguran, odgovoran i defenzivan vozač uspostavio bi vizualan kontakt s vozačem plavoga automobila, procijenio njegovu brzinu kretanja i namjeru u vožnji. Uvjerio bi se da ga plavi vozač vidi i razumije njegovu namjeru skretanja u ulicu Blaža Jurišića te da usporava kako bi propustio crveni automobil. Tek tada, nakon što su ispunjeni ti sigurnosni uvjeti, nastavio bi svoje skretanje.
Vozač plavoga automobila vozi ulicom Blaža Jurišića usporedno s Jadranskom magistralom. Vozač upravlja plavim automobilom u istim, ranije opisanim prometnim i ostalim uvjetima. Pretpostavka sigurne vožnje je da su zadovoljeni svi uvjeti sigurnosti (a i zakonski propisi i sigurnosna pravila).
Prema propisu vozač plavog automobila mora voziti brzinom prilagođenom konkretnim uvjetima na cesti i „ … dužan je brzinu kretanja vozila prilagoditi osobinama i stanju ceste, odnosno druge površine kojom se kreće te vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta, kao i gustoći prometa tako da vozilo može pravodobno zaustaviti pred svakom zaprekom koju, u konkretnim uvjetima, može predvidjeti, odnosno da može pravodobno postupiti prema prometnom pravilu ili znaku“ (članak 51. Zakona).
To znači da vozač plavoga automobila mora kontrolirati svoje približavanje raskrižju cesta istih važnosti i voziti s povećanim oprezom koji odgovara prometnim uvjetima na raskrižju (članak 58. Zakona). Vozač uvijek mora biti svjestan mogućih opasnosti na raskrižju gdje se prometni tokovi vozila sijeku ili spajaju, te rizika koji potencijalno postoji ukoliko propusti napraviti sve sigurnosne provjere ili/i prilagoditi brzinu vožnje. Dakle, vozač plavoga automobila morao je prije raskrižja usporiti, gledati i provjeravati uvjete oko vozila, uočavati prisutnost drugih vozila ili pješaka na i oko raskrižja, procjenjivati namjere drugih sudionika prometa i prema tome prilagođavati svoj način vožnje. Tako to rade odgovorni, sigurni i defenzivni vozači.
U konkretnom slučaju, vozač plavoga automobila ako je gledao i uočavao bitne elemente za sigurnu vožnju u okružju svojega automobila, morao je u uvjetima dobre preglednosti i vidljivosti vidjeti ispred, na raskrižju, vozilo crvene boje koje ima namjeru skrenuti u ulicu Blaža Jurišića. To je propustio samo ako mu je pozornost odvratilo nešto (distraktori u vožnji) što nije bilo bitno za sigurno svladavanje raskrižja (ako je na primjer skrenuo pogled na nešto što nije bitno za sigurno rješavanje ove konkretne prometne situacije ili je vozio takvom brzinom da nije uspio uočiti opasnost i na vrijeme poduzeti izbjegavajuće postupke i sl.).
Vozač plavoga automobila, s obzirom na kretanje crvenoga automobila, morao je stati prije ulaska u raskrižje – zaklonjen „otokom“ i postupiti prema propisu (članak 57. stavak 1. Zakona) tako da „ … na raskrižju cesta iste važnosti ili u susretu s drugim vozilom propusti vozilo koje nailazi s njegove desne strane“!!!
Eto, to je naše mišljenje o postupanju vozača crvenog i plavog automobila u konkretnoj situaciji, a koje je moguće dati samo na temelju podataka koje ste napisali. Inače, zato i postoje očevidi prometnih nesreća kao bi se utvrdili svi relevantni podatci za rješavanje konkretne nesreće i utvrđivanje tko je i koliko pogriješio ili propustio napraviti u spornoj situaciji (podijeljena odgovornost).
Prema načelima defenzivne vožnje vozač crvenoga automobila, ako je uočio na vrijeme dolazak plavoga automobila s njegove lijeve strane i s obzirom na procjenu brzine njegova približavanja raskrižju i pretpostavke da ga vozač plavoga automobila nije uočio, mogao je odustati od svoje prednosti na raskrižju, propustiti vozača plavoga vozila koji je morao stati ispred raskrižja, odustati od svoje prednosti prolaska u ovome slučaju i tako spriječiti nastanak kolizije - sudara.
Promet se u pravilu odvija na temelju međusobnog povjerenja između vozača (ali i svih drugih sudionika prometa), a kada se zbog nepažnje, neodgovornosti, precjenjivanja svojih sposobnosti, neznanja, međusobnog neuvažavanja, netolerancije … izigra to povjerenje, dolazi do neželjenih događaja i posljedica.
I na kraju isprika što odmah nismo odgovorili na Vaš upit. Hvala Vam što pratite naše stranice i nas kao autore držite za one koji Vam mogu svojim savjetima i tumačenjima pomoći u Vašim nedoumicama i promišljanjima o sigurnoj i odgovornoj vožnji.
Želimo Vam ubuduće sretnu, sigurnu i udobnu vožnju
Sigurno Voziti